Pustka. Pustynia. Nic. Pantomima w MDK

9 listopada 2018


Spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego mogli obejrzeć widzowie na deskach radomszczańskiego MDK. 

Przedstawienie "Pustka. Pustynia. Nic." inspirowane „Dziennikami” Gombrowicza zaprezentowano 9 listopada w ramach Programu Teatr Polska. Wrocławski Teatr Pantomimy po raz pierwszy wystąpił w Radomsku. Na widowni zasiedli m.in. przedstawiciele miast partnerskich Radomska, którzy przyjechali do naszego miasta na obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Zadać Gombrowiczowi cios! Zrobić z Gombrowicza pantomimę! Odebrać mu słowa i zostawić tylko ciała, ciała uwikłane w inne ciała! Człowieka postawić przed człowiekiem. W pustce. Niech wije się przed tym drugim, niech staje się tym drugim mimowolnie, niech pod ciężarem drugiego człowieka zmienia się, niech gubi się w drugim, trzecim, czwartym człowieku! Widza nasączyć namiętnościami i abstrakcjami, chaosem i kalkulacją. Niech ogląda te… te golgoty!” - mówi o swoim dziele reżyser Leszek Bzdyl.

Historie opowiedziane ruchem, gestem, muzyką, światłem opowiedzieli artyści: Agnieszka Dziewa, Paulina Jóźwin, Monika Rostecka, Jan Kochanowski i Zbigniew Koźmiński. Po przedstawieniu aktorzy przeprowadzili warsztaty.

Do Radomska przyjechał też Zbigniew Szymczyk, dyrektor WTP, który po zakończeniu spektaklu rozmawiał z prezydentem Jarosławem Ferencem m.in. o walorach radomszczańskiej sceny.