Radomsko współpracuje z Węgrami

6 listopada 2019


Ambasador Wegier Orsolya Zsuzsanna Kovács gościła na wieczornicy zorganizowanej z okazji swięta tego państwa przez radomszczańskie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Wegierskiej.

Uroczystość odbyła się w MDK w środę 6 listopada. Węgry i Polskę, ale także Radomsko i węgierskie Mako łączy tradycyjna przyjaźń, m.in. dlatego Pani ambasdor wcześniej w Urzędzie Miasta spotkała się z prezydentem Radomska Jarosławem Ferencem, który również uczestniczył w wieczornicy.

Gości, którzy zebrali się w sali kameralnej MDK - pani ambasador, członkowie towarzystwa, sympatycy Węgier oraz lokalne władze - powitał prezes TPPW w Radomsku Wiesław Pierzak. Zespół Appasjonata działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku „Wiem Więcej” zaśpiewał hymny Polski i Węgier. Przedstawił też muzyczno-taneczny program artystyczny. Anna Laczek w swojej prelekcji mówiła o wielowiekowej historii oraz symbolach Węgier. 

Uroczystość w Radomsku z okazji węgierskiego swięta obchodzonego 23 października - Dnia Republiki. Święto upamiętnia wybuch powstania węgierskiego 1956 roku. 23 października tego roku miała odbyła się manifestacja budapeszteńskich studentów wyrażająca poparcie dla polskich robotników w Poznaniu, do której pod pomnikiem Józefa Bema zaczęły dołączać się spontanicznie tłumy mieszkańców stolicy. Manifestacja przerodziła się w demonstrację o charakterze patriotycznym, domagającą się zmian o charakterze gospodarczym i politycznym. Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa otworzyli do manifestantów ogień i potraktowali ich gazem łzawiącym. Wydarzenia rozpoczęły powstanie węgierskie 1956 roku. Do Budapesztu wkroczyły wojska radzieckie, które do 10 listopada stłumiły protest. W trakcie powstania zginęło około 2 500 powstańców, a ponad 200 000 Węgrów udało się na emigrację, głównie do Austrii. Życie straciło także ponad 700 sowieckich żołnierzy i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

Galeria