„Reymontówka na Bugaju” na XXI Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich

3 października 2017


W dniach 22 – 24 września w Zawidzu Kościelnym (woj. mazowieckie) odbył się XXI Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich. Zorganizowany został przez Klub Szkół Reymontowskich, do którego należy także radomszczańska „Reymontówka na Bugaju”, przy współpracy z Fundacją im. Wł. S. Reymonta z Lipiec Reymontowskich.

Gościem honorowym była znana polska aktorka Emilia Krakowska, odtwórczyni roli Jagny w ekranizacji powieści Wł. S. Reymonta „Chłopi” w reżyserii Jana Rybkowskiego. Pani Emilia gości na wszystkich Zlotach i jest aktywną działaczką Ruchu Reymontowskiego w Polsce. W Zlocie uczestniczyli przedstawiciele 23 szkół noszących imię Reymonta z terenu całej Polski, a także zaproszeni goście – kanadyjska delegacja uczniów wraz z opiekunem. W tym gronie nie mogło zabraknąć delegacji naszego miasta, która złożona była z uczniów i nauczycieli PSP nr 4: Michalina Kempska (6b), Alicja Gaik i Maciej Dubielski (2c gim.) pod opieką pani Grażyny Dettlaff i pani Barbary Orsicz.

Pierwszy dzień to oficjalne rozpoczęcie Zlotu. Przed szkołą w Zawidzu odbyło się uroczyste odsłonięcie Ławeczki Reymonta, w którym uczestniczyła pani Barbara Orsicz jako przedstawiciel najstarszej Reymontówki w Polsce. Przecinała wstęgę wraz z Emilią Krakowską, Danutą Łaską (Prezes Fundacji Wł. S. Reymonta z Lipiec Reymontowskich), Krystyną Siwiec (Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Zawidzu Kościelnym) oraz przedstawicielami władz samorządowych. Następnie we wspaniale udekorowanej hali gminnej odbyło się oficjalne otwarcie Zlotu: przemówienia gości, prezenty, występy zespołu ludowego „Zawidzanie” i koncert szkolnej orkiestry dętej.

Drugiego dnia Zlotu odbył się XIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Mówimy Reymontem”. Mimo że trzynasty, dla uczniów „Reymontówki” nie okazał się pechowy, wręcz przeciwnie. Pięknie zaprezentowała się Michalina Kempska we fragmencie „Chłopów”, natomiast Alicja Gaik, dzięki znakomitej interpretacji fragmentu „Komediantki” zwyciężyła w swojej kategorii wiekowej. Nagrodą za to zwycięstwo jest tygodniowy wyjazd do Kanady. Alicja nie pojedzie tam sama, w losowaniu na opiekuna polskiej delegacji los sprzyjał pani Barbarze Orsicz. Obie w maju 2018 będą gośćmi Fundacji Wł. S. Reymonta w Hamilton. Sobotnie popołudnie to czas integracji i rozrywki. Najpierw uczestnicy mieli okazję zwiedzić wspaniały skansen – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Następnie organizatorzy zapewnili swoim gościom pobyt na Ranczo Boguszewiec. Pyszne jedzenie z grilla, park linowy, zawody sumo wszystkim się bardzo podobały. Młodzież świetnie się bawiła z nowo poznanymi kolegami. Na ranczo odbyła się także krótka prezentacja wszystkich szkół. Radomszczańscy uczniowie wypadli znakomicie, ich występ tak się spodobał, że wybaczono im nawet nieco wydłużony czas prezentacji.
W niedzielę odbyła się uroczysta msza św. z udziałem pocztów sztandarowych wszystkich szkół uczestniczących w Zlocie. Potem przyszedł czas pożegnanie.

Radomszczańska delegacja wróciła z wyprawy radosna, pełna wrażeń i wspomnień. Cała piątka już szykuje się na Zlot w przyszłym roku szkolnym.

Info:PSP nr 4