Reymontówka na Bugaju na XXII Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich

24 października 2018


W dniach 11–14 października odbył się w malowniczo położonym w Kotlinie Kłodzkiej Bożkowie XXII Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich. Tegoroczny Zlot trwał prawie cztery dni.  PSP 4 reprezentowała delegacja w składzie: pani Grażyna Dettlaff, pani Barbara Orsicz, Natalia Dziegieć, Alicja Gaik oraz Ida Pawłowska.

W czwartek reprezentacja szkoły dojechała na miejsce i poznała innych uczestników zlotu oraz zwiedziła w pięknej szkole w Bożkowie. W piątek od rana rwetes. Już od siódmej wszyscy na nogach, bo o ósmej śniadanie, a od dziewiątej miały zacząć się eliminacje XIV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Mówimy Reymontem”. W kategorii klas szkół podstawowych radomszczańską Reymontówkę reprezentowała Ida Pawłowska (5b), zaś w kategorii starszej (klasy trzecie gimnazjum i szkoły średnie) wystąpiła Natalia Dziegieć (3c). Obie dziewczyny pokazały się znakomicie.

Po południu odbyło się uroczyste rozpoczęcie Zlotu z udziałem zaproszonych gości z delegacji kanadyjskiej, władz samorządowych województwa dolnośląskiego i Stowarzyszenia „Nasz Reymont”. W trakcie tej uroczystości goście mieli okazję obejrzeć i wysłuchać prezentacji wszystkich szkół biorących udział w Zlocie. Było gwarnie, wesoło, śmiesznie i tanecznie.

I wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment dla uczestników konkursu: przewodnicząca jury ogłosiła, kto został finalistą i będzie mógł walczyć o główną nagrodę – dziewięciodniowy wyjazd do Kanady w charakterze gościa kanadyjskiej Fundacji im. Wł. St. Reymonta w Hamilton. W tym gronie znalazła się Natalia Dziegieć.

Gościem specjalnym imprezy była polska aktorka, Irena Karel, odtwórczyni roli Tereski w ekranizacji „Chłopów” w reżyserii Jana Rybkowskiego. Spotkanie z aktorką odbyło się po kolacji. Było bardzo ciekawie, pani Irena opowiadała o swojej pracy, odpowiadała na pytania, które nie zawsze były łatwe i wprawiały gościa w lekkie zakłopotanie. Po spotkaniu oczywiście sesja zdjęciowa z gwiazdą.

Sobota to dzień relaksu, przyjemności i integracji młodzieży szkół reymontowskich. Po śniadaniu wycieczka do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Tam uczestnicy Zlotu poznali niezwykle ciekawą historię papieru i obejrzeli mnóstwo eksponatów związanych z jego dziejami. Tajniki wytwarzania papieru czerpanego mogli odkryć samodzielnie, gdyż każdy miał okazję pod okiem fachowców wykonać pojedyncze kartki tego drogiego dziś materiału piśmienniczego. Uczniowie i nauczyciele dowiedzieli się, iż ludzie trudniący się tym zawodem to czerpalnicy i jest ich w Polsce zaledwie trzech. Choć przez moment należeli więc do elitarnej ekipy.

Po powrocie do Bożkowa uczniowie brali udział w różnorodnych warsztatach tematycznych: plastycznych, tanecznych, ekonomicznych, hafciarskich, techniki decoupage, teatralnych.

W niedzielę około godziny dziewiątej rozpoczął się finał XIV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Mówimy Reymontem”. Po finale konkursu uroczysta Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych wszystkich szkół biorących udział w Zlocie. Po jej zakończeniu nastąpił uroczysty przemarsz pocztów i uczestników imprezy przez wieś do szkoły. Barwny pochód był prowadzony przez góralski zespół ludowy Katarzynki, którego przyśpiewki słychać było w całej okolicy.

Zakończenie Zlotu odbyło się w bardzo miłej i podniosłej atmosferze. Ozdobą uroczystości był występ gości z Kanady: Emilki, Pauliny i Macieja, którzy recytowali fragmenty prozy i wiersze oraz zaśpiewali pieśń „Ojczyzno ma…”, czym wzruszyli słuchających do łez. Swój moment mieli także gospodarze, uczniowie Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie. Zaprezentowali uroczy spektakl poświęcony wszystkim nauczycielom w dniu ich święta – wszak był to 14 października – Dzień Edukacji Narodowej. Ogłoszono także wyniki zmagań recytatorskich.

Natalia Dziegieć zdobyła II miejsce w XIV Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Mówimy Reymontem”. W nagrodę wyjedzie na dwudniową wycieczkę do Warszawy, a ze sobą zabierze (oprócz opiekuna oczywiście) bilet uprawniający do wstępu do wszystkich warszawskich muzeów.

Potem już tylko pożegnania, wymiana telefonów, maili, ostatnie zdjęcia, zapewnienia o spotkaniu za rok, uściski, całusy, łzy wzruszenia i … w drogę. O godzinie dwudziestej nasza delegacja wróciła do Radomska, a wraz z nią goście z Kanady, którzy w Radomsku byli do wtorku.

Źródło: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
Autor: Barbara Orsicz