Reymontówka na Bugaju szykuje się do jubileuszu

4 grudnia 2015


Przygotowania od jubileuszu

Zespół Szkolno – Gimnazjalny nr 3 w Radomsku, który tworzą dwie szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 i Publiczne Gimnazjum nr 2, noszące imię Władysława Stanisława Reymonta, obchodzi w tym roku 90. rocznicę śmierci patrona szkół oraz 91. – przyznania pisarzowi Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Od 25 listopada w zespole trwają imprezy towarzyszące obchodom, których kulminacyjnym punktem będzie gala. Zaplanowano ją na 9 grudnia br. W szkole podstawowej uczniowie poznają najciekawsze fakty z życia patrona, zaś w gimnazjum ma godzinach młodzież będzie oglądać fragmenty ekranizacji powieści noblisty m.in. „Chłopów” i „Ziemi obiecanej”.

Wielkie Reymontowskie Dyktando

26.11.2015 r. w ZS-G nr 3 odbyło się Wielkie Reymontowskie Dyktando, w którym wzięli udział uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej oraz klas 1-3 gimnazjum. Uczniowie Czwórki pisali tekst o naszym nobliście, dotyczący jego życia i twórczości. Natomiast gimnazjaliści zmagali się z fragmentem powieści "Ziemia obiecana" autorstwa Władysława St. Reymonta, opisującym Łódź budzącą się o świcie. Teksty dyktowali wszyscy nauczyciele, nie tylko poloniści - matematycy, historycy, angliści. Dyktando oficjalnie otworzyło jubileusz.

Wielkie malowanie Reymonta i nie tylko

W ramach jubileuszu w klasach I-III szkoły podstawowej odbyły się zajęcia przybliżające postać Reymonta i czasy, w których żył. Następnie najmłodsi rozpoczęli wielkie malowanie. Trzecioklasiści rysowali portret poety, drugoklasiści malowali stroje ludowe charakterystyczne dla miejsca urodzin pisarza, a najmłodsi przedstawili polską wieś opisywaną w "Chłopach". Pięknych prac plastycznych było tak wiele, że wystarczyło na dwie wystawy będące dopełnieniem działań podejmowanych przez starszych kolegów.

30 listopada i 1 grudnia br. trwało Wielkie Czytanie prozy Patrona.

W dwudniowej imprezie czytelniczej wzięli udział uczniowie kl. I-III gimnazjum i kl. VI szkoły podstawowej, dyrektor szkoły, nauczyciele oraz zaproszeni rodzice. Każdorazowe czytanie fragmentów wybranych powieści poprzedzone było genezą utworów, zaprezentowaną przez ucz. kl. II b - Ninę Bartnik. Już po pierwszym dniu Wielkiego Czytania można było zauważyć duże zainteresowanie prozą naszego Patrona. Zarówno zaproszeni goście, jak i uczniowie, mieli możliwość zapoznania się z folklorem, językiem, obyczajami wsi polskiej, historią Łodzi, światem aktorskim - zapisanymi na kartach powieści noblisty. Z pewnością propagowanie czytania utworów Władysława Stanisława Reymonta znajdzie wśród odbiorców odbicie słów pisarza, który kiedyś powiedział: „Do Was jeno to mówię i zamknijcie to w sercach”.

 1.12.2015 r. odbył się I Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "Reymont w liczbach"

W zmaganiach matematycznych wzięło udział dwunastu uczniów z sześciu gimnazjów oraz szesnastu uczniów z ośmiu szkół podstawowych. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym - zawodnicy rozwiązywali test 10 zadań związanych z życiem i twórczością Reymonta. W etapie drugim - uczestnicy mieli przed sobą 5 zadań z treścią. Po zakończeniu konkursu zaprosiliśmy gości na Wielkie Czytanie Prozy Reymonta. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas gali 9.12.2015 r.

1 grudnia dla najmłodszych uczniów Czwórki (klas 0-III) był dniem "Spotkania z Reymontem", w którego rolę wcielił się Dominik Lasoń z III a.

Pisarz opowiedział o swoim życiu i twórczości, pochwalił się sukcesami, nie pominął trudności i porażek. Poznaliśmy jego największe dzieła: "Chłopi", "Ziemia obiecana", "Komediantka", a bohaterowie jego utworów zachęcali do czytania. „Chłopów” reprezentowali Jagna i Boryna, zapraszając na swoje wesele, tytułowa komediantka czarowała stylowym strojem z epoki, zaś interesy w „ziemi obiecanej” proponowali Polak, Niemiec i Żyd. Spotkanie poprzedziły zajęcia plastyczne, nauka tańców ludowych - grozik i oberek oraz przyśpiewek, które zaprezentowano podczas apelu w niezwykle ludowej scenerii i przepięknych strojach. Gala jubileuszowa zbliża się wielkimi krokami. W szkole trwają próby do spektaklu „Życie moje skrętami bieży” poświęconego życiu i twórczości wielkiego pisarza, noblisty i patrona szkół, na którą serdecznie zapraszamy.

Galeria