Różewicz Open Festiwal - dzień po dniu

11 października 2016


Przez ostatnie dni Radomsko było widoczne na kulturalnej mapie Polski. Od 6 do 10 października w naszym mieście odbywał się Różewicz Open Festiwal.

To święto poezji, teatru, muzyki, sztuk plastycznych i filmu. Róznorodny program festiwalu pokazał dorobek każdego z braci Różewiczów - Janusza, Stanisława i Tadeusza Różewiczów. Przypominamy festiwalowe wydarzenia.

6 pżdziernika

Spektakl „Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza” w reżyserii Ewy Wycichowskiej i Janusza Stolarskiego zaprezentowali w holu i na scenie widowiskowej MDK artyści Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Taniec, gest, muzyka, słowo, przejmujący, wzruszający spektakl poznańskich artystów.

7 października

Otwarto wystawy: zdjęć autorstwa Adama Hawałeja (Galeria MDK) oraz plakatów teatralnych do sztuk Tadeusza Różewicza ”Teatr Różewicza w Polsce i na świecie” ze zbiorów Elżbiety Małeckiej (Foyer MDK). Czarno-białe i kolorowe fotografie autorstwa Adama Hawałeja pokazują poetę w sytuacjach oficjalnych i prywatnych. Natomiast dwadzieścia plakatów z kolekcji Elżbiety Małeckiej – archiwistki, bibliotekarki Teatru Polskiego we Wrocławiu, prezentuje graficzne interpretacje sztuk Tadeusza Różewicza w Polsce i na świecie.

Spotkanie tłumaczy z dwóch kręgów językowych: niemieckiego i angielskiego, których łączy przekład wspomnieniowego tomu „Matka odchodzi”. W MDK gościli Bernhard Hartmann, Barbara Howard i Tony Howard. Spotkanie moderowała Maria Dębicz, historyk teatru.

Inscenizacja jednego z najbardziej wstrząsających dzieł T. Różewicza - "Matka odchodzi" w wykonaniu Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Spektakl w reżyserii Michała Zdunika to próba teatralnego oddania stanu, w jakim znalazł się bohater po śmierciu Matki. Znajdujemy go w starym mieszkaniu Matki, gdy próbuje uporządkować przedmioty, jakie po niej zostały. W pozornie chłodny proces katalogowania wdzierają się emocje – niewyrażalna tęsknota za matką i wyrzuty sumienia do siebie samego.

 8 października

Rozstrzygnięcie VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Jury jednomyślnie wybrało zestaw wierszy„Ultimatum” Piotra Machula. Nagrodą jest wydanie debiutanckiego tomiku poetyckiego. Wyróżniono zestaw wierszy "Jasnonienawidzenie" Marcina Królikowskiego i "Trzynasta noc poślubna" Joanny Nowak.

Przedstawienie Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie "W starych dekoracjach". Spektakl na podstawie wielu tekstów Tadeusza Różewicza. Autorem adaptacji i reżyserem przedstawienia jest Igor Gorzkowski. Motywem przewodni to podróż do Włoch i powrót do własnej przeszłości głównego bohatera. W tę postać wciela się Henryk Talar.

 9 pażdziernika

95-rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza radomszczanie uczcili wspólnym czytaniem jego poezji. W kawiarni Kofeina wybrane wiersze czytali: prezydent Jarosław Ferenc, wiceprezydent Małgorzata Kańska-Kipigroch, koordynator festiwalu Krystyna Michalska (MDK), radny Robert Lewandowski, Wioletta Marcinkowska (Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury UM), Paulina Grabowska (Naczelnik Wydziału Informacji i Promocji UM), Ewa Kaczmarczyk (Fundacja "Aktywne Centrum Edukacji Uniwersytet Otwarty Dla Każdego"), Elżbieta Stępień (pedagog, poetka), Sylwia Włodarczyk (NTL), Tadeusz Olczyk (Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana ), Mieczysław Zyskowski (Sekretarz Gminy Żytno).

"Zapisane" - czytanie performatywne w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. To opowieść o najstarszym z braci Różewiczów - Januszu. Zapisane przez niego słowa tworzą wyjątkowy autoportret - niedokończony, ale trwały. Wiersze i listy Janusza Różewicza stały się świadectwem losu całego pokolenia. Przerwane marzenia, niezaspokojone pasje i pożądania, niezrealizowane ambicje i talenty... Czytali Przemysław Bluszcz i Kamil Suszczyk.

 "Akt przerywany" - manifest niesceniczności teatru realistycznego spod pióra Tadeusza Różewicza. Spektakl Teatru im. C. Norwida w Jeleniej Górze w reżyserii Rolfa Alme to jedyna w swoim rodzaju sztuka o pisaniu sztuki, a dokładniej dramat o niemożliwości stworzenia tekstu dla współczesnego teatru. W rękach norweskiego reżysera Rolfa Alme zamienił się w wielogłosową, śmieszną, czasem i groteskową formę teatralną.

10 pażdziernika

„Przetwory poetyckie” to warsztaty kreatywnego pisania i ekspresji scenicznej, korzystające z technik literackiego kolażu, remixu i cytatu. Uczestnicy "przetwarzali" poezję Tadeusza Różewicza. Punktem wyjścia były „szkielety” wierszy poety. Warsztaty prowadziła Paulina Danecka, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zakończenie program poetycki "Myślę o Bogu" wyreżyserowany przez Małgorzatę Wesołowską. Wiersze o Bogu i wierze, jej utracie i poszukiwaniu czytali członkowie Sceny Poezji MDK: Anita Łęgowik, Patrycja Alama, Marita Matak, Grażyna Śliwakowska, Mariusz Wilk, Janusz Kucharski, Przemysław Klekot. 

 

DYREKTOR ARTYSTYCZNY FESTIWALU:
Barbara Osterloff - prof. Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie

PROGRAMOWANIE I KOORDYNACJA FESTIWALU:
Krystyna Michalska – Miejski Dom Kultury w Radomsku

ORGANIZATORZY:
Miejski Dom Kultury w Radomsku
Miasto Radomsko


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego