Stanowiska w sprawie przeprowadzenia badań hydrologicznych okolicznych zbiorników wodnych

5 września 2017


Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Rozwoju i Planowania Przestrzennego Rady Miejskiej w Radomsku oraz Komisji Rozwoju Powiatu, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Radomszczańskiego przyjęto stanowiska, które mają pozwolić na przeprowadzenie badań hydrologicznych okolicznych zbiorników wodnych: Fryszerki, zbiornika na Wymysłówku i na rzece Warcie tzw. Topiszu.

Badania hydrologiczne mają odpowiedzieć na pytanie czy wybrane zbiorniki wodne mogą zostać przekształcone w miejsca odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców Radomska i powiatu radomszczańskiego.

Pracownicy naukowi Uniwersytetu Łódzkiego zaproponowali koncepcję zagospodarowania Fryszerki, jako miejsca do cichego odpoczynku ze strefą wędkarzy i strefą przyrody. Natomiast zbiornik w dzielnicy Wymysłówek miałby zostać miejscem do aktywnego wypoczynku z wodnym placem zabaw i strefą sportów plażowych.

Tocząca się podczas komisji dyskusja znalazła finał, kiedy radni miejscy i powiatowi wydali stanowiska, w których zarekomendowano władzom powiatu i miasta zlecenie przeprowadzenia badań hydrologicznych i zawarcia niezbędnych porozumień z zainteresowanymi samorządami w celu określenia możliwości wybudowania miejsc rekreacji wodnej. Ponadto Komisja Rozwoju Miasta i Planowania Przestrzennego zawnioskowała o zabezpieczenie 150 tys. złotych w budżecie miasta.

- Badania dadzą nam odpowiedź na pytanie czy rzeczywiście warto w te zbiorniki wodne inwestować i jaką kwotę mielibyśmy na to przeznaczyć. Niezależnie od wyników badań, jako miasto chcielibyśmy zainwestować w zbiornik na Wymysłówku, gdzie od dwóch lat przeprowadzamy badania wody. A dzięki nawiązaniu współpracy z Instytutem Hydrologii PAN możemy uzyskać informację o sposobach oczyszczania wody na dopływie do zbiornika retencyjnego – zauważa prezydent Radomska Jarosław Ferenc.