Stowarzyszenie Koniczynka realizuje kolejne marzenie

4 czerwca 2018


„Windą do marzeń - niemożliwe jest możliwe” – to tytuł kampanii fundraisingowej, którą dziś zainicjowało Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Osób Niepełnosprawnych „Koniczynka”. Jej celem jest zebranie funduszy na zakup i montaż widy towarowo-osobowej do Zakładu Aktywności Zawodowej w Dmeninie. Kampania odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Radomsko Jarosława Ferenca.

- Przez trzy najbliższe miesiące będziemy udowadniać, że rzeczy niemożliwe mogą stać się możliwe. I nasze stowarzyszenie będzie je realizować – mówi prezes „Koniczynki” Katarzyna Chybała.

Aby spełniło się kolejne marzenie Stowarzyszenia, jakim jest zakup windy i uruchomienie ZAZ-u potrzebne jest 100 tys. złotych. Członkowie „Koniczynki” nie raz udowodnili, że marzenia się spełniają. Z pewnością i tym razem, dzięki pomocy ludzi dobrej woli, uda się zrealizować cel.

Uruchomienie placówki w Dmeninie to ogromna szansa dla osób niepełnosprawnych, które po długiej rehabilitacji i uczestnictwie w Warsztatach Terapii Zajęciowej są gotowe do podjęcia zatrudnienia. W Polsce funkcjonuje zaledwie 106 takich zakładów, na terenie woj. łódzkiego jedynie 7.

- Z przykrością muszę stwierdzić, że infrastruktura wsparcia dla osób z niepełnosprawnością w powiecie radomszczańskim jest ograniczona. Dlatego, aby rozszerzyć możliwości wsparcia w tym zakresie podjęliśmy współpracę ze stowarzyszeniem „Koniczynka”. Dzięki uprzejmości pani wójt Gminy Kodrąb udało się pozyskać i zagospodarować jedną z nieruchomości pod potrzeby Zakładu Aktywiności Zawodowej – wyjaśnia dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Wiesława Pędzik. - Będzie to bardzo ważna placówka z punktu widzenia zapotrzebowania osób niepełnosprawnych w powiecie radomszczańskim. W Zakładzie znajdzie pomoc od 35 do 40 osób. Będą z niego mogły skorzystać osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pod warunkiem, że zdiagnozowano i nich niedorozwój umysłowy, chorobę psychiczną albo autyzm – dodaje.

Osoby niepełnosprawne zatrudnione w Zakładzie będą zajmowały się świadczeniem różnego rodzaju usług. Dodatkowo ZAZ będzie dysponował środkiem transportu, więc osoby niepełnosprawne będą miały możliwość dowozu do placówki.

Prace związane z zagospodarowaniem i adaptacją budynku w Dmeninie trwają od dwóch lat. Obecnie prace wewnątrz są na ukończeniu. Do oddania budynku osobom potrzebującym brakuje tego jednego elementu – windy.

Stowarzyszenie „Koniczynka” w związku z kampanią przygotowała różnego rodzaju wydarzenia. Już 22 czerwca o godz. 20.00 w Parku Świętojańskim odbędzie się magiczna Noc Kupały. „Koniczynka” zaprasza do udziału w imprezie całe rodziny. Warto zabrać ze sobą koc. Zakończenie przedsięwzięcia zaplanowano na 31 sierpnia na placu targowym.

- Zaśpiewa wtedy Freddy Mercury, a na potrzeby naszego wydarzenia zagospodarujemy cały plac, przywieziemy m.in. kilka ton piasku dla najmłodszych, będzie też strefa cienia dla starszych. Zaplanowaliśmy również turniej piłki nożnej dla 12 drużyn – wylicza koordynator kampanii Radosław Rączkowski.

Wraz z rozpoczęciem kampanii Stowarzyszenie „Koniczynka” uruchomiło fanpage na Facebooku, gdzie zainteresowani znajdą wiele cennych informacji, m.in. numer konta, na które można wpłacać pieniądze na wsparcie zakupu windy czy szczegóły zaplanowanych wydarzeń.