Święto muzyki chóralnej

24 czerwca 2017


Już po raz trzynasty Towarzystwo Śpiewacze im. S. Moniuszki zaprosiło radomszczan na Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Wschód – Zachód – Zbliżenia”, podczas którego prezentowana jest różnorodność kultury muzycznej.

Dziś koncertem inauguracyjnym w Miejskim Domu Kultury rozpoczął się dwudniowy Festiwal Chóralny, który już na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych czerwcowych wydarzeń kulturalnych.

Podczas wielu odbywających się w weekend koncertów prezentowane są różnorodne oblicza muzyki chóralnej. Każda kolejna edycja Festiwalu wnosi coś nowego. W tym roku oprócz śpiewów chóralnych radomszczańska publiczność może usłyszeć muzykę instrumentalną.

Sobotni Koncert Inauguracyjny rozpoczął się tradycyjnie od wykonania przez chóry pieśni „Gaude Mater Polonia”.
Potem w kolejności zaprezentowały się chóry: Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. S. Moniuszki, Zespół wokalny Bi – Bi Singers z Bielska Białej, Narodowa Kapela Bandurysek „Galiczanka” z Lwowa, Chór Uniwersytetu Rolniczego z Krakowa oraz Kameralna Orkiestra „Polifonia” z Lwowa.

Podczas koncertu można było usłyszeć zarówno utwory klasyczne, operowe, ale także ludowe pieśni.

Na finał koncertu chóry połączone z orkiestrą wykonały utwór Gaetano Donizetti „Chór służących" z opery Don Pasquale.

Jutro kolejna część Festiwalu czyli koncerty muzyki sakralnej w radomszczańskich kościołach oraz koncert muzyki rozrywkowej, który tradycyjnie odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku.