Święto partnerskiego miasta

22 maja 2018


Gratulacje z okazji 223-lecia miasta Voznesensk przekazała w imieniu prezydenta Jarosława Ferenca delegacja z Radomska, która gościła w ukraińskim mieście od 17 do 20 maja.

Radomszczańskiej delegacji przewodniczył zastępca prezydenta Jacek Belka. Radomsko i Voznesensk są miastami partnerskimi. W jednej z sal w ukraińskim muzeum od niedawna znajduje się ekspozycja poświęcona Radomsku.

Współpraca między miastami pozwala dzielić się doświadczeniami dotyczącymi funkcjonowania samorządu, instytucji kulturalnych czy sportowych. Szczególnie ważna jest możliwość osobistego zobaczenia, jak działają te instytucje.

W ostatni weekend odbywały się Dni Voznesenska połączone z obchodami 223 rocznicy jego powstania. Podczas koncertu na stadionie piłkarskim, przed występami zespołów tanecznych i muzycznych, list gratulacyjny od prezydenta Jarosława Ferenca odczytał wiceprezydent Jacek Belka. Zaprosił też delegację z Ukrainy do Radomska.

- Mam przyjemność zaprosić delegację miasta Vozniesensk do Radomska w listopadzie bieżącego roku. A okazję ku temu mamy wyjątkową – 11 listopada Polska obchodzi 100. rocznicę odzyskania niepodległości. To bardzo ważna data dla naszego narodu, który po 123 latach wyzwolił się z jarzma niewoli. Znając umiłowanie narodu ukraińskiego do wolności, będzie nam niezmiernie miło świętować razem – mówił Jacek Belka. Zaproszenie odebrał Vitalii Lukov, mer Voznesenska

Ukraińscy gospodarze pokazali gościom z Polski oraz z miast partnerskich z Litwy i Gruzji nowy basen, inne obiekty sportowe, szkoły, fabrykę skór i obuwia. Zaprezentowali dorobek sportowy młodzieży oraz zawody sportowe w mało znanej w Polsce dyscyplinie – motoball.