"Sztuka prania sztuki" w MDK

18 lipca 2019


We wtorek 30 lipca o godz. 12.00 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Plewińskiego "Sztuka prania sztuki".

"Sztuka prania sztuki" to cykl kilkudziesięciu zdjęć przedstawiających codzienne życie we Włoszech w latach 50 - tych. Wystawę tworzy zbiór zdjęć umieszczonych (przedrukowanych) na płótnach, które zostały wyprane, a następnie rozwieszone na sznurku niczym pranie. Finisaż i spotkanie z autorem zdjęć odbędzie się 9 sierpnia o godz. 17.00. Partnerem wydarzenia jest firma Whirlpool Corporation.

Wojciech Plewiński. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i na Wydziale Archi tektury Politechniki Krakowskiej. Członek ZPAF oraz FIAP. Współpracował z Tygodnikiem Powszechnym, tygodnikiem Przekrój, z Wydawnictwem Muzycznym. Autor zdjęć do ponad 800 spektakli w teatrach: Rapsodycznym, im. J. Słowackiego, Starym w Krakowie, Narodowym w Warszawie, Polskim we Wrocławiu, im. St. I. Witkacego w Zakopanem. Twórca wielu cykli fotograficznych. Miedzy innymi cyklu „Włochy 1957”. Wystawy zbiorowe i indywidualne w Polsce i za granicą, między innymi w Niemczech, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Włoszech, Meksyku, Hongkongu. Jego prace znajdują się w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Fotografii w Krakowie i Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Odznaczony złotym medalem za fotografie teatralne w Nowym Sadzie (1968, 1971), medalem za cykl Starzy ludzie w Madrycie (1969), I nagrodą prasową za fotograficzny reportaż Jan Paweł II w Polsce (1979) i srebrnym medalem Gloria Artis (2015). W roku 2018 otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa w dziedzinie kultury, oraz najwyższe odznaczenie miasta Kraków – Medal Cracoviae Merenti. W 2011 ukazał się jego album Szkice z kultury. W roku 2018 został wydany album fotografii Na Scenie. Plewiński – ur. 31 sierpnia 1928 roku.