Uczniowie PSP nr 7 na IX Ogólnopolskim Festiwalu Szkoły z Klasą

30 maja 2019


Dwa dni (27-28 maja) trwał IX Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą, zorganizowany w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie przez Fundację "Szkoła z Klasą". Wśród uczestników byli członkowie SKE "Młodzież dla Europy" z PSP 7 w Radomsku w składzie: Zuzanna Dłubak, Aleksandra Drzewowska, Igor Kęsy, Szymon Zagaj, Piotr Owczarek, Kacper Motyl.   

Pierwszego dnia uczniowie i nauczyciele z wyróżnionych szkół prezentowali swoje działania podczas "Targów projektów". Wśród projektów pojawiły się: "Zaprojektuj szkołę", "Klub Młodego Odkrywcy" i projekt prezentowany przez uczniów "siódemki": "Solidarność. Podaj dalej!", w którym prowadzą działania już od dwóch lat. Łącznie w Festiwalu udział wzięło 20 szkół z całej Polski, m.in. z Warszawy, Szczecina, Kalisza, Poznania czy Gdyni. - Mogliśmy przedstawić nasze dokonania, to, jak przebiegał każdy etap projektu, jak pisaliśmy kartki pocztowe, wykonywaliśmy zdjęcia, pracowaliśmy podczas warsztatów pisarskich i warsztatów z analizy obrazu, ale także mogliśmy się podzielić naszymi refleksjami, a przede wszystkim wymienić doświadczeniami – relacjonują uczniowie,

Drugi dzień rozpoczął się od debaty ph. "Co wiem o UE?" w której rolę ekspertów pełnili: Alicja Pacewicz - współzałożycielka Fundacji Szkoła z Klasą i przewodnicząca Rady Fundacji, współzałożycielka i wiceprezeska Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, współorganizatorka międzynarodowych programów współpracy w ramach NECE (Networking European Citizenship Education) oraz zainicjowanego w USA programu ICEE (International Civic Education Exchange) oraz Bartłomiej Balcerzyk - kierownik Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Wśród wielu wątków w dyskusji pojawiły się tematy ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, przyszłości UE i jej potencjalnego rozszerzenia, a także m.in. pytania o wykorzystanie energetyki jądrowej przez kraje UE, zastąpienia plastiku, projektów proekologicznych, czy też ewentualnego wprowadzenia w Polsce waluty euro.

Po debacie, odbyły się różnorodne warsztatu dla uczniów i nauczycieli na temat m.in. znaczenia popkultury w życiu codziennym, cyberprzestrzeni i cyberbezpieczeństwa, ale z perspektywy nauki i nauczania.

Źródło: SKE „Młodzież dla Europy”

Galeria