Upamiętnili 35. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

13 grudnia 2016


W związku z 35. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego odbyło się kilka wydarzeń upamiętniających tragiczne wydarzenia, które miały miejsce między 1981 a 1983 rokiem.

Dziś w Kolegiacie św. Lamberta odprawiona została msza św. za ofiary stanu wojennego. Po mszy władze miasta, powiatu oraz przedstawiciele organizacji oraz stowarzyszeń związanych z Solidarnością złożyli kwiaty pod tablicą pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Wcześniej o godz. 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej został wygłoszony wykład Leszka Próchniaka z Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi pn.„Stan wojenny 1981-1938-zarys problematyki”.

Wieczorem 11 grudnia w Miejskim Domu Kultury widzowie obejrzeli spektakl poetycko-muzyczny „Przywracanie porządku” wg Stanisława Barańczaka w wykonaniu Sceny Poezji MDK.

12 grudnia  wykład pn. „Gospodarka niedoboru w czasie stanu wojennego” w Muzeum Regionalnym wygłosił Bartosz Kluska – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Łodzi. Tego dnia po południu w Miejskim Domu Kultury odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pt. „Fotograf Solidarności”  w reż. Pawła Woldana.