Upamiętnili 76. rocznicę likwidacji getta

12 października 2018


W 76. rocznicę likwidacji getta w Radomsku Prezydent Miasta Radomsko Jarosław Ferenc wraz z wiceprezydent Małgorzatą Kańską-Kipigroch złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą znajdującą się przy ul. Joselewicza.

- W Radomsku mamy wiele rocznic, o których należy pamiętać. Jedną z nich jest likwidacja getta w Radomsku. Było to tragiczne wydarzenie. Wielu mieszkańców Radomska zostało wywiezionych do obozu zagłady, gdzie stracili życie – zauważa prezydent Jarosław Ferenc.

W okupowanym Radomsku Niemcy wytyczyli getto w rejonie: ul. Przedborskiej, Fabianiego, Stodolnej, Wąwozowej (Skoczyńskiego), Rolnej (od Fabianiego do Wąwozowej), Wyszyńskiego, Berka Joselewicza i Mickiewicza. Likwidacja getta rozpoczęła się w październiku 1942 roku. 8,5 tysiąca ludzi czekało na pociąg towarowy, podstawiony dopiero następnego dnia. Wywieziono ich wprost do komór gazowych w Treblince. Tych, którzy zostali w getcie, zamknięto m.in. w synagodze i przyległych budynkach przy ul. Joselewicza. Do Treblinki wywożono ich przez kolejne dni. Zostawiono tylko ostatnią grupę 200 osób "do sprzątania" getta. Z czasem ich też odsyłano do obozu. Długo jeszcze znajdowano ukrywających się pojedynczych Żydów, natychmiast ich rozstrzeliwano.