Uroczystości upamiętniające rocznicę napaści ZSRR na Polskę

17 września 2018


17 września w dniu 79. rocznicy napaści wojsk ZSRR na Polskę w 1939 roku odbyły się obchody upamiętniające to tragiczne wydarzenie w historii Polski.

Uroczystości upamiętniające napaść ZSRR na Polskę rozpoczęły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza przy ulicy Narutowicza. Wiązanki kwiatów złożyli prezydent Jarosław Ferenc wraz z sekretarzem Janem Suwartem. Następnie w ogrodach klasztornych o.o. Franciszkanów przy Dębie Pamięci Tadeusza Rozpędka uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku zaprezentowali patriotyczny program słowno-muzyczny. Występ  upamiętniał 79. rocznicę agresji ZSRR oraz 8. rocznicę posadzenia Dębu Pamięci Tadeusza Rozpędka - radomszczanina, aspiranta Policji Państwowej, który zginął od strzału w tył głowy wymierzonego przez NKWD w Twerze w 1940 roku. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na Cmentarz Stary, gdzie odczytano Apel Poległych oraz złożono kwiaty pod Tablicą Pamięci Zamordowanych na Wschodzie w 1940 roku.

- Rankiem 17 września 1939 oku, siły zbrojne związku radzieckiego przekroczyły polską granicę. Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako wyprawę wyzwoleńczą. W rzeczywistości rozpoczął się czwarty rozbiór Polski – mówił podczas swojego wystąpienia prezydent Jarosław Ferenc, dodając, że dzisiejsze uroczystości są hołdem i  wyrazem pamięci dla wszystkich, którzy w tamtych czasach poświęcili się dla Ojczyzny.

Po głównych uroczystościach Prezydent Jarosław Ferenc wraz z wiceprzewodniczącym Arturem Wernerem i sekretarzem Janem Suwartem złożyli kwiaty pod Tablicą Sybiraków znajdującą się przy kolegiacie św. Lamberta.