"Wesele" według Stanisława Wyspiańskiego w bibliotece

2 września 2017


Było gwarnie, teatralnie, tanecznie i weselnie – tak w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku wyglądało Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej edycji było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Ponieważ lektura Narodowego Czytania nie została napisana prozą, organizatorzy zdecydowali się przedstawić tekst w innej formie.
- Formuła jest zmieniona, ponieważ dramat Wyspiańskiego aż się prosił, aby pokazać go w teatralny sposób. Biblioteka zawsze jest otwarta na nowe formy, a z Teatrem Źródło współpracujemy od kilku edycji. W tym roku dołączył do nas Teatr Otwarte Drzwi z Miejskiego Domu Kultury – wyjaśnia dyrektor MBP w Radomsku Anna Kosendek.

Po zakończeniu przedstawienia do czytania przystąpili wierni czytelnicy radomszczańskiej biblioteki. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Uczestnicy wydarzenia mogli też obejrzeć film „Wesele” w reż. Andrzeja Wajdy oraz wystawę książek.

Akcja Narodowego Czytania odbyła się po raz szósty. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.