Wieczór poezji pastelowych

9 czerwca 2016


W dniu 8 czerwca 2016 r. w Galerii Muzeum odbył się „Wieczór poezji pastelowych”. Spotkanie literackie poprowadziła Katarzyna Chybała.

Krzysztof Maria Szarszewski opowiedział o swoim dorobku literackim. Przede wszystkim bardzo bliska mu jest poezja egzystencjonalna związana z naszym bytem na Ziemi, a także reminiscencje z podróży. Sam autor podkreślał, iż wszystkie jego liryki powstawały pod wpływem różnych doświadczeń życiowych. Oprócz doznań literackich można było także zobaczyć twórczość artystyczną Katarzyny Żakowskiej w postaci obrazów. Całą oprawę artystyczną tworzyła sentymentalna muzyka.

 Krzysztof Maria Szarszewski urodził się 19 lutego 1955 r. w Toruniu, gdzie do dzisiaj mieszka. Z pewną dozą skromności dodaje, iż to czysty przypadek obchodzić urodziny z wielkim astronomem i patronem jego uczelni. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji UNIWERSYTETU MIKOŁAJA KOPERNIKA w Toruniu. Korzenie swoje wywodzi z podwarszawskiego Pustelnika, gdzie pradziad – hrabia Jan Łoń – rotmistrz ułanów miał majątek ziemski. Jako najstarszy prawnuk odziedziczył po nim skarb – szablę – dar Józefa Piłsudskiego za odniesione rany w wojnie polsko – rosyjskiej… talenty zaś po mamie.

Lata młodzieńcze spędził na nauce, którą kochał z wzajemnością a za przykładem ojca na wyczynowym uprawianiu sportu – hokeja na lodzie ( gra do dziś ), piłki nożnej i kolarstwa w klubie Pomorzanin Toruń. Pisze od dzieciństwa, od kolonijnych ognisk w Ponarach a początki ( poważnej ) twórczości literackiej datuje od 1971 r. Doczekał się czternastu obszernych tomików poezji oraz jedenastu audiobooków w mistrzowskiej interpretacji – bo MISTRZA MOWY POLSKIEJ i przyjaciela DARKA BERESKIEGO.

Wiele jego wierszy przetłumaczono na język angielski, niemiecki, rosyjski, rumuński.

Szczególnie ceni tomiki w serii LIRYK NAJPIĘKNIEJSZYCH – POETÓW POLSKICH…

Info: Alina Wilkoszewska, Muzeum Regionalne w Radomsku