Wieczornica Węgierska w Muzeum Regionalnym

14 kwietnia 2018


W ramach obchodów 35 lat działalności Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Węgierskiej, w Muzeum Regionalnym w Radomsku odbyła się Wieczornica Węgierska, której gościem specjalnym był sekretarz Ambasady Węgier Gábor Lagzi.

Podczas wieczornicy otworzono wystawę malarstwa węgierskiego znajdującej się w kolekcji jednego z członków Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Węgierskiej Leszka Grochulskiego. Wśród wystawionych prac można było znaleźć dzieła piętnastu współczesnych artystów węgierskich.

- Jest to kolejna bardzo interesująca wystawa ze zbiorów Pana Lecha Grochulskiego. Poprzednia, którą mogliśmy oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej również cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Radomska. Mam nadzieję, że kolejne wystawy z kolekcji są dopiero przed nami - mówił podczas wernisaży prezydent Jarosław Ferenc.  Po otwarciu wystawy przyszedł czas na prelekcję w wykonaniu Anny Laczek z TPPW, która opowiedziała o pomocy, której Węgrzy udzielili Polsce w procesie odzyskania niepodległości.

Pod dużym wrażeniem przygotowanej przez TPPW wieczornicy był sekretarz Ambasady Węgier Gábor Lagzi, który podkreślał, że działalność tego typu stowarzyszeń pozytywnie wpływa na relacje Polaków i Węgrów. - Przyjechałem tu z wielką radością. Jestem w Radomsku po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni.  Działalność takich towarzystw utrzymuje naszą polsko-węgierską przyjaźń. Wyraźnie widzę, że łączy nas sztuka, muzyka, historia oraz mam nadzieję, wspólna przyszłość – mówił podczas wieczornicy Gábor Lagzi. Wieczornicę zakończyła część artystyczna w wykonaniu Sary Bojarskiej oraz Beaty Garbarz-Hebdy.