"Wiejskie świętowanie" w muzeum

16 grudnia 2016


„Wiejskie świętowanie” to tytuł wystawy malarstwa i rzeźby przygotowanej we współpracy z Łódzkim Domem Kultury, która została dziś otwarta w Muzeum Regionalnym w Radomsku.

Autorzy prac prezentowanych na wystawie w charakterystyczny dla siebie sposób przedstawiają zwyczaje i obrzędy atrakcyjne z punktu ich widzenia. Można podziwiać w rzeźbie oraz na obrazach m.in. chodzących od domu do domu kolędników, wiejskie weselisko czy dożynki.

We wspomnianych realizacjach dominują sceny grupowe o ciekawej kompozycji i kolorystyce świadczącej o przynależności regionalnej.

- Świętowanie w tradycyjnej kulturze ludowej miało charakter przede wszystkim religijny. Prace prezentowane na wystawie układają się w rok obrzędowy. Ponieważ ludzie pracowali i świętowali wspólnie, prace mają charakter wspólnotowy. Więzi społeczne były dużo silniejsze niż są dzisiaj – zauważa Danuta Wachowska Kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionów ŁDK.

Na otwarciu pojawiło się kilku artystów, autorów prezentowanych prac: Maria Szcześniewska z Bełchatowa, Henryk Chałubiec z pow. pajęczańskiego, Jerzy Kacprowski z Chorzenic, Janina Olczyk malarka z Maluszyna, Leszek Bonchard z Krzętowa i Dorota Janusek z Zapolic.

Wystawę będzie można oglądać do końca lutego 2017 roku.

Zapraszamy.

Galeria