Władze miasta uczciły pamięć ofiar katastrofy w Smoleńsku.

10 kwietnia 2016

14:20


W Radomsku w szóstą rocznicę katastrofy pamięć ofiar uczczono uruchamiając syreny alarmowe podczas testu uruchamiania systemu alarmowego. Stało się tak o 8:41, czyli dokładnie w tym samym czasie, gdy sześć lat temu doszło do katastrofy. 

W radomszczańskich świątyniach podczas dzisiejszych. niedzielnych eucharystii przywoływana jest pamięć ofiar katastrofy.

Prezydent Radomska Jarosław Ferenc wraz ze swoją zastępczynią Małgorzatą Kańską - Kipigroch wzięli udział w jedenej z takich eucharystii w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Po mszy św. prezydent Ferenc złożył wiązankę biało - czerwonych kwiatów pod tablicą upamietniającą ofiary katastrofy. Kwiaty złożył także poseł na Sejm RP Pan Krzysztof Maciejewski z delegacją.

W katastrofie rządowego samolotu TU-154, do której doszlo 10 kwietnia 2010 roku, zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie

 

Galeria