Wystawa o Józefie Piłsudskim już otwarta

3 listopada 2018


W Muzeum Regionalnym od dziś można oglądać wystawę „Józef Piłsudski. Życie – śmierć – kult”.

Wystawa poświęcona honorowemu obywatelowi Radomska Józefowi Piłsudskiemu czynna będzie do końca roku. Prezentuje ona przedmioty związane z życiem marszałka pochodzące ze zbiorów historyka dra Mariusza Kolmasiaka.

Wystawa składa się z trzech części opowiadających o życiu, śmierci i kulcie Józefa Piłsudskiego, które łącząc się w całość, dogłębnie prezentują jego sylwetkę. Wśród prezentowanych eksponatów można obejrzeć między innymi zdjęcia, pocztówki, wycinki gazet, medale i dokumenty. Jak podkreśla Mariusz Kolmasiak, wśród eksponatów znajdują się również „perełki” – dokumenty z podpisem Józefa Piłsudskiego oraz pamiątkowy Orzełek z dedykacją, którego marszałek otrzymał od jednego ze swoich żołnierzy.

Podczas otwarcia wystawy Mariusz Kolmasiak opowiedział gościom historie związane z poszczególnymi eksponatami. – Dzięki tej wystawie można dowiedzieć się wielu rzeczy, o których nie przeczytamy w książkach. Doskonale wpisuje się w obchody związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił podczas otwarcia wystawy prezydent Jarosław Ferenc.

Dr Mariusz Kolmasiak – historyk, członek Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Przyjaciół Józefa Piłsudskiego, a także członek Honorowego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Radomsku.