XII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy

18 marca 2016


XII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy

"Poeci Dziecięcej Radości: Małgorzata Strzałkowska i Ludwik Jerzy Kern"

 

 

16.03.2016 r. już po raz XII. w Zespole Szkolno – Gimnazjalnym nr 3 w Radomsku odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy "Poeci Dziecięcej Radości", zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy: p. Lillę Rutkowską i p. Annę Śliwakowską.

W tym roku bawiliśmy się wierszami Małgorzaty Strzałkowskiej i Ludwika Jerzego Kerna, a udział wzięło 10 trzyosobowych drużyn ze wszystkich radomszczańskich szkół podstawowych.

Główny cel konkursu to popularyzacja twórczości ww. poetów oraz promocja literatury w ramach Rządowego programu "Książki naszych marzeń", a także rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci z klas I-III szkoły podstawowej.

 

Uczestnicy konkursu rywalizowali w 10 konkurencjach.

Na początek - krzyżówka (promująca takie wartości, jak przyjaźń, prawda, honor, dobro), potem pytania
z treści, np. Co jest dobrem wg dzieci z wierszu "Rozmowa" M. Strzałkowskiej?

Ponieważ bohaterami wierszy są psy, 3. konkurencja polegała na rozpoznaniu psich ras.

 

Okazało się też, że wszyscy doskonale znają konkursowe utwory i nie mieli problemu z pomieszanymi zwrotkami, rozsypanką wyrazową czy z cytatami; rozpoznawali je bezbłędnie! Niespodzianką było rozróżnianie tytułów na podstawie rekwizytów, np. ogon - "Ballada ogonowa" L. J. Kerna.

Najlepsza zabawa była przy ostatniej konkurencji - pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką pt. "Ja i mój pies". Pomysłowość i precyzja wykonania prac niektórych dzieciaków przerosła nasze oczekiwania. Na bieżąco (na regałach) powstawała wystawa pokonkursowa.

W jury konkursu zasiedli: p. Anita Janczak z MBP w Radomsku, p. Anita Rutkowska z PP nr 1 w Radomsku i p. Agnieszka Szwedzik z ZS-G nr 3.


Wyniki:
I. m. - PSP nr 6
II. m. - PSP nr 9
III. m. - PSP nr 1.


Jak przystało na dobrych gospodarzy konkursu, drużyna PSP nr 4 otrzymała wyróżnienie. Brawo!

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy dla szkół, a na zakończenie - słodki poczęstunek.

Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy za rok!

Fundatorami nagród w konkursie byli: esBank BANK SPÓŁDZIELCZY w Radomsku oraz Wytwórnia Konstrukcji Stalowych PPUH "KONSTALEX" Sp. z o.o. w Radomsku.

/zdj. Agnieszka Szwedzik/