Z Radomska do Doliny Krzemowej

14 października 2016


Uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 3 w Radomsku wzięli udział w warsztatach z kodowania zorganizowanych w ramach ogólnopolskiego projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”.

ZSG nr 3 przygodę z programowaniem rozpoczął w 2014 roku, kiedy przystąpił do II edycji Ogólnopolskiego Programu Mistrzowie Kodowania, akcji edukacyjnej, która ma na celu popularyzację nauki programowania w polskich szkołach.  

Jako jedna z najaktywniejszych placówek w Polsce, ZSG nr 3 uczestniczył w Warszawie w finale II i III edycji Mistrzów Kodowania – otwartej konferencji programistycznej dla dzieci Devoxx4Kids Polska. Brał też udział w ogólnoświatowych wydarzeniach: Code Week, Hour of Code, Scratch Day, Devoxx4Kids Polska edycja Radomsko, Dzień Bezpiecznego Internetu.

12 października 2016 roku uczniowie wzięli udział w warsztatach z kodowania zorganizowanych w ramach ogólnopolskiego projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Projekt został objęty patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

ZSG nr 3 zakwalifikował się do programu jako jedna ze stu instytucji w całej Polsce i jedyna szkoła w Radomsku. Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Wyróżniającym elementem tego projektu jest zastosowanie programowalnych robotów Finch.

Podczas warsztatów prowadzonych przez młodych profesjonalistów i entuzjastów programowania, gimnazjaliści i uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z kodowaniem, rozmawiali, czym jest i z czym kojarzy się kodowanie, tworzyli programy w języku Scratch i stopniowo je rozbudowywali. Kulminacyjnym momentem warsztatów był wyścig robotów Finch zakodowanych samodzielnie przez uczniów.

W bieżącym roku szkolnym w ZSG nr 3 sześcioro nauczycieli prowadzi zajęcia z programowania w języku Scratch w klasach 0 - VI  PSP nr 4 i klasach I PG nr 2.