Z tradycji perskiej – Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

5 maja 2017


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" od początku swojego istnienia prezentuje muzykę trzech największych religii monoteistycznych – chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Dziś w Miejskim Domu Kultury radomszczanie mogli posłuchać koncertu pt. "Z tradycji perskiej" w wykonaniu Maryam Akhondy i zespołu Banu.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej od lat  otwiera człowieka na inne wyznania i uczy tolerancji. Zespół wokalny Banu zaprezentował tradycyjne perskie pieśni, śpiewane przez kobiety przy pracy, na ślubach, jako kołysanki, pieśni rytualne, żałobne i religijne. Dla Zespołu Banu śpiew jest pasją i radością, którą się dzielą zabierając słuchacza w podróż odkrywającą różne regiony wielokulturowego Iranu.

Koncert  pt. "Z tradycji perskiej" to nie jedyna atrakcja czekająca na radomszczan w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej. Już jutro (6 maja) w Miejskim Domu Kultury o godzinie 19.00 będzie można posłuchać koncertu pt.  "Requiem ludowe", który powstał jako owoc współpracy zespołu Kwadrofonik i Adama Struga, a jednocześnie jest  hołdem dla tradycyjnych pieśni pogrzebowych. Artyści nawiązują w nim do narodowego dziedzictwa kulturowego, łącząc barokowe melodie oraz teksty zawarte w XIX-wiecznym Śpiewniku Pelplińskim.