Zakończyło się Święto Chorągwi Łódzkiej

22 września 2019


Zakończyło się  Święto Chorągwi Łódzkiej – w tym roku gospodarzem było miasto Radomsko

Tradycją Święta Chorągwi Łódzkiej jest zmiana lokalizacji, co roku odbywa się bowiem w innym mieście.  W roku 2019 harcerze z całego województwa spotykali się w przedostatni weekend września (20–22 września) w Radomsku. Święto pod hasłem „Barwy przeszłości” organizowane było przez Hufiec ZHP Radomsko oraz Chorągiew Łódzką ZHP. Imprezę objęli swym patronatem: marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, wojewoda łódzki Zbigniew Rau, starosta radomszczański Beata Pokora, prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc oraz komendantka Chorągwi Łódzkiej ZHP hm. Natalia Patorska-Grzelewska.

W piątek 20 września o godz. 19.30 na placu targowym w Radomsku miało miejsce otwarcie – z uroczystym przekazaniem "Klucza do miasta" przez prezydenta Jarosława Ferenca, krótka inscenizacja wprowadzająca w klimat święta i "Fireshow" czyli taniec z ogniem. W godz. 20.30–22.30 w ramach "kina na leżakach" odbyła się projekcja filmu "Kamienie na szaniec".

W sobotę 21 września br. w godz. 14.00–22.00 zaplanowany był piknik „Kolorami Miasta". Impreza finansowana w ramach 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Radomska obfitowała w liczne atrakcje skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wstęp był wolny. Na najmłodszych milusińskich czekały dmuchańce, trampoliny, nieco starsi mogli sprawdzić się w sprawnościowych grach plenerowych pod okiem animatora czyli w tzw. teambuldingu, były również tańce animacyjne i różne konkursy z nagrodami. Wszyscy, bez względu na wiek mieli niecodzienną okazję obejrzenia inscenizacji wioski słowiańskiej zaprezentowanej przez Ród Dębowego Liścia – pasjonatów, którzy upodobali sobie czasy życia dawnych Słowian, z wielkim zaangażowaniem i zamiłowaniem odtwarzają codzienne życie ludności, która zamieszkiwała Polskę przed ponad 1000 laty. Miłośnicy muzyki i śpiewu wysłuchali koncertów: radomszczańskiego zespołu rokowego "She only lies", harcerskiego zespołu wokalno-instrumentalnego "Wołosatki", opoczyńskiej grupy "Na kwintę" – zwycięzcy 29. edycji Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Harcerskiej Zielona Nuta 2018, doświadczonego "Domu o zielonych progach" – wykonującego piosenkę turystyczną i studencką oraz folkowego zespołu "Perły i Łotry".

Dziś tj. 22 września br. w godz. 10.00–11.00 uczestnicy zjazdu wzięli udział w uroczystej mszy św. w kolegiacie św. Lamberta, a w godz. 11.30–13.30 na boisku przy ul. Kościuszki odbył się apel kończący całą imprezę.

Uczestniczyli w nich m.in. prezydent Miasta Radomsko Jarosław Ferenc, przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Dębski, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Zygma oraz wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra. Licznie obecną brać harcerską (ok. 1700 osób) reprezntowali przedstawiciele ZHP na czele z komendantem Hufca Radomsko hm. Piotrem Jaworskim, naczelniczką Głównej Kwatery hm. Justyną Czechowską oraz komendantką Chorągwi Łódzkiej im. Aleksandra Kamińskiego hm. Natalią Patorską-Grzelewską.

Podstawowym celem Święta Chorągwi Łódzkiej jest promowanie idei harcerstwa wśród mieszkańców regionu radomszczańskiego, uzupełnianie wiedzy harcerzy o tematy związane z krajoznawstwem, wiedzą o mieście, jego historii i kulturze, kształtowanie postaw patriotycznych, ekologicznych, społecznych, obywatelskich, promowanie aktywnego trybu życia oraz promocja miasta Radomsko w województwie łódzkim.