Zbieramy krew dla Polski

12 czerwca 2019


15 czerwca od godz. 10. do 13. na parkingu przy Intermarche trwać będzie akcja promująca krwiodawstwo "Zbieramy krew dla Polski". Organizatorem jest Polski Czerwony Krzyż oraz Grupa Muszkieterów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Radomska.

Przez cały czas trwania akcji będzie można oddać krew w specjalnie przeznaczonym do tego celu ambulansie. Ponadto zbadać będzie można poziom cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze dzięki Szpitalowi Powiatowemu w Radomsku, sprawdzić pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu (szczególnie polecane dla palaczy) oraz przymierzyć "narkogogle" dzięki Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Radomsku. Powiatowa Państwowa Straż Pożarna oraz Komenda Powiatowa Policji zaprezentują również sprzęt, na którym na co dzień pracują. Ponadto dostępny będzie punkt zabaw dla dzieci, gdzie będzie można wziąć udział w konkursie plastycznym czy zamienić się w ulubioną postać z bajki/filmu czy na co tylko wyobraźnia pozwoli dzięki kącikom fryzur i malowania twarzy. Dowiemy się również jakie korzyści płyną z Honorowego Dawstwa Krwi.

Wśród krwiodawców, biorących udział w akcji honorowego krwiodawstwa przewidziane są okolicznościowe upominki z okazji przypadającego 14 czerwca Światowego Dnia Honorowego Krwiodawcy.

Przypominamy, że chętni mogą oddać krew jeśli:

  • mieszczą się w przedziale wiekowym 18-65 lat,
  • ważą nie mniej niż 50kg,
  • cieszą się dobrym zdrowiem


Ponadto warto pamiętać, żeby na dzień przed oddawaniem krwi wstrzymać się od spożywania alkoholu, zażywania niektórych leków (takich jak aspiryna) nawet na kilka dni przed, a w dniu oddania krwi zjeść lekkie śniadanie, wypić dużą ilość płynów i koniecznie zabrać dowód osobisty!