Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Tylko do 10 października można zgłosić się do Młodzieżowej Akademii Liderów Klimatu!
Featured

Tylko do 10 października można zgłosić się do Młodzieżowej Akademii Liderów Klimatu!

Jeszcze tylko 3 dni zostały na zgłoszenia do projektu Młodzieżowej Akademii Liderów Klimatu w Radomsku. Jeśli masz 13-19 lat, chodzisz do szkoły w Radomsku, interesujesz się zmianami klimatu i chcesz nauczyć się, jak działać lokalnie i zmieniać swoje miasto czekamy na Twoje zgłoszenie tylko do 10 października.  Formularza zgłoszeniowy dostępny jest na stronie projektu MALK https://wise-europa.eu/mlodziezowa-akademia-liderow-klimatu-w-radomsku/.

Celem projektu jest wypracowanie obopólnych korzyści: pokazanie obu grupom uczestniczącym w projekcie – samorządowi, i młodzieży – że mogą i warto uczyć się od siebie nawzajem. Miasto – od młodych ludzi priorytetyzowania działań związanych z ochroną klimatu i uwzględniania ich w strategii miejskiej, młodzież od urzędników – działania w ramach istniejących procedur i zgodnie z nimi, bo również takie działania mogą prowadzić do realnych zmian w mieście, w których żyją – ich najbliższym otoczeniu.

W trakcie trwania projektu młodzi ludzie poznają nie tylko najnowsze informację na temat zmian klimatycznych, ale też nauczą się technik i narzędzi angażowania innych w swoje działania, dowiedzą się czym są konsultacje społeczne, które urzędnicy mają obowiązek przeprowadzać i  jak rozmawiać i wpływać na władze lokalne.

Warsztaty z młodymi ludźmi poprowadzą m.in.:

  • eksperci z think-tanku WiseEuropa: wymieńmy, którzy na co dzień zajmują się przygotowywaniem analiz działań podejmowanych przez rząd czy Komisję Europejską w kontekście dostosowywania ich polityk do zmian klimatu, prowadzą szkolenia i konsultacje społeczne oraz zajmują się ich animowaniem i moderowaniem,
  • Ewa Chodkiewicz - w Fundacji WWF Polska kieruje zespołem zrównoważonego rozwoju, który zajmuje się gospodarką o obiegu zamkniętym oraz zrównoważoną produkcją i konsumpcją. Ekspertka Polskiego Paktu Plastikowego - międzysektorowego partnerstwa połączonego wspólną wizją gospodarki obiegu zamkniętego dla opakowań z tworzyw sztucznych. Przedstawicielka organizacji pozarządowych w zespole roboczym ds. recyklingu w powołanym przez Ministerstwo Klimatu Zespole doradczym do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami. Współautorka publikacji „Problemy gospodarki odpadami komunalnymi – poradnik dla gmin”,
  • Michał Rogalski - znany już chyba w całej Polsce, ze swoich działań prospołecznych, autor obywatelskiej i ogólnopolskiej bazy danych o rozwoju epidemii SARS-Cov19, z której korzystał oficjalnie Rząd RP. Jego działalność to forma sprzeciwu wobec chaosu informacyjnego, jaki zapanował w Polsce po wybuchu pandemii. Dzięki tym staraniom został wyróżniony nagrodą Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica, oraz został laureatem listy “25 under 25” magazynu Forbes.
  • Aleksandra Sawa - działaczka społeczna i dziennikarka Kultury Liberalnej, była wiceprzewodnicząca Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, największej organizacji młodzieżowej w Polsce, zrzeszającej blisko 300 tys. osób, a także była członkini zarządu Europejskiego Parlamentu Młodzieży, zainteresowana w szczególności tworzeniem warunków, w których możliwa jest merytoryczna i oparta na faktach debata publiczna, trenerka i facylitatorka,
  • Agata Kamińska - z Fundacji Instytut Zielonej Przyszłości, pod okiem której młodzi ludzie będą mieli możliwość przeprowadzenia foresightu dla miasta Radomska Podczas niego omówione zostaną światowe trendy i czynniki niepewności, które w zestawieniu w czynnikami lokalnymi, posłużą do zbudowania scenariuszy rozwojowych dla Radomska.

Akademia przyjmie formułę stacjonarnych comiesięcznych warsztatów. Zajęcia będą się odbywały
w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, w czasie trwania zajęć szkolnych.

MALK

Projekt Młodzieżowa Akademia Liderów Klimatu skierowany jest do młodzieży zamieszkującej miasto Radomsko i najbliższą okolicę. Do udziału w projekcie miasto i fundacja zapraszają aktywne młode osoby z różnych środowisk takich jak np. Młodzieżowa Rada Miasta, harcerstwo, kluby uczniowskie, kluby sportowe czy sekcje artystyczne a także osoby, które chciałyby rozwijać swoje umiejętności działania na rzecz społeczności lokalnej i klimatu.

Harmonogram wydarzeń Młodzieżowej Akademii Liderów Klimatu:

  • 20 – 21.10.2021 Debata otwierająca i I warsztat "Zmiany globalne - realia lokalne"
  • 17 – 18.11.2021 II warsztat "Głos młodych ludzi w mieście"
  • 8 – 9.12.2021 III warsztat "Przyszłość Radomska"
  • 02 2022 Narada Klimatyczna

 

Więcej informacji o projekcie Młodzieżowa Rada Liderów Klimatu:https://wise-europa.eu/2021/09/27/ruszyla-rekrutacja-do-mlodziezowej-akademii-liderow-klimatu/, formularz rekrutacyjny dostępny jest na stronie projektu: https://wise-europa.eu/mlodziezowa-akademia-liderow-klimatu-w-radomsku/

Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Kontakt dla mediów:
Monika Zagórska, Specjalistka ds. Komunikacji i PR, WiseEuropa, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: +48 22 513 14 18, +48 609793927.

Informacje o projekcie:

Iwona Ciećwierz, WiseEuropa, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: +48 503 330 279

Radomsko www footer

Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.