Trzy dni obcowania ze sztuką – Różewicz Open Festiwal 2021, najważniejsze wydarzenie kulturalne w Radomsku.
Festiwal ponownie odbywa się z udziałem widzów, nie online, jak w ubiegłym roku z powodu pandemii. W wydarzeniach licznie uczestniczą radomszczanie. Wśród nich władze miasta - prezydent Jarosław Ferenc i wiceprezydent Małgorzata Kańska-Kipigroch.
W piątek Różewicz Open Festiwal rozpoczął się od warsztatów scenograficzno-teatralnych dla młodzieży pod kierunkiem Jędrzeja Skajstera (reżysera światła), Agaty Skajster (scenografa) i Anity Pawlak- Zygmy (aktorki). Potem w Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego w Radomsku, została otwarta wystawa podsumowująca Ogólnopolski Plener Fotograficzny im. S. Różewicza. Plener odbył się 16 sierpnia w rocznicę urodzin Stanisława Różewicza.
O Tadeuszu Różewiczu prywatnie podczas panelu dyskusyjnego „3 z Różewicz” rozmawiali Julia Różewicz, Jan Stolarczyk oraz Barbara Osterloff. Spotkanie prowadziła Jolanta Dąbrowska.
Pierwszy dzień festiwalu zakończyło widowisko słowno-muzyczne „3 x Różewicz”. Gościem specjalnym był Michał Urbaniak. Na scenie MDK, wspólnie z Mistrzem Urbaniakiem, wystąpili: Przemysław Pacan, Pola Chobot, Adam Baran, Jacek Bałchan, Szczepan Pospieszalski, Piotr Zygma oraz Krzysztof Zygma, dyrektor radomszczańskiego MDK.
Sobotę rozpoczęły warsztaty teatralno-scenograficzne. Młodzież po okiem Jędrzeja Skajstera, Agaty Skajster i Anity Pawlak-Zygmy doskonaliła swój aktorski warsztat. Następnie w galerii MDK odbyło się spotkanie z tłumaczem Bernhardem Hartmannem. W samo południe nasi chętni wyruszyli z Martą Renik na spacer „Śladami braci Różewiczów”. Kolejną propozycją było spotkanie z ks. prof. Andrzejem Dragułą, który mówił o tym, jak skomplikowany i niejednoznaczny może być stan, który nazywamy niewiarą i ,że może nas o tym przekonać poezja Tadeusza Różewicza, którego literaturoznawcy nazywają różnie: poetą ateistycznym, poetą sacrum, poetą religijnym. Spotkanie poprowadził franciszkanin o. Stanisław Jaromi. Wieczorem uczestnicy festiwalu obejrzeli spektakl „Kartoteka rozrzucona” Studia Teatrgaleria w Warszawie oraz wzięli udział w nocnym programie audiowizualnym duetu Tomasz Sroczyński/Ninon Lizẻ Masclef vs. Tadeusz Różewicz.
Ostatni dzień festiwalu to:
- spektakl „Klucze do nieba” Pracowni Teatralnej MDK i podsumowanie warsztatów scenograficzno-teatralnych dla młodzieży;
- o godz. 17.30 wykład „Niepokoje Różewicza w galerii malarstwa” Tatiany Hołowni – muzyka i historyka sztuki oraz otwarcie wystawy „Raport ocalonego” poświęconej twórczości Tadeusza Różewicza;
- o godz. 19.00 premiera spektaklu poetyckiego „Przyszli, żeby zobaczyć poetę” Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie (bilety: 10 zł);
- o godz. 21.00 performance „Nauka chodzenia” Teatru Ognia i Papieru z udziałem laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Tadeusza Różewicza.