Obecnie trwa analiza uwag mieszkańców, które są konsekwencją pierwszego wyłożenia dokumentu do publicznego wglądu. Po analizie i rozpatrzeniu uwag nastąpi kolejne wyłożenie i kolejna możliwość wnoszenia uwag.
Kolejne wyłożenie
O wyłożeniu informowaliśmy dostępnymi urzędowi miasta kanałami informacyjnymi - poprzez Biuletyn Informacji Publicznej, ogłoszenie w prasie lokalnej, miejską stronę internetową radomsko.pl oraz miejskie profile na portalach społecznościowych. Informacja rozesłana została również na służbowe skrzynki poczty elektronicznej wszystkich radnych Rady Miejskiej w Radomsku, a zainteresowanym tematem odpowiedzi na wszelkie pytania chętnie udzielali pracownicy Referatu Planowania Przestrzennego.
Zaplanujmy Radomsko
W samych przygotowaniach do procedury planistycznej urząd dodatkowo zainicjował program konsultacyjny pod hasłem "Zaplanujmy Radomsko". W jego skład wchodziły spotkania konsultacyjne zaaranżowane w bardziej angażującą i przystępną dla mieszkańców formę - kawiarnia obywatelska, spacer badawczy, otwarte spotkania z projektantem, a także mobilne punkty konsultacyjne zlokalizowane na imprezach plenerowych. Na potrzeby konsultacji społecznych przygotowano bezpłatną ulotkę informacyjną a w mediach zaprezentowany został spot reklamowy.
Niepotrzebne, zdaniem urzędu, kontrowersje wzbudził temat terenów zielonych wyznaczonych w dzielnicy Bartodzieje, który to zapis miałby całkowicie chronić te tereny przed zabudową mieszkaniową. Studium nie będąc aktem prawa miejscowego, nie kształtuje sytuacji właścicieli nieruchomości. Dopiero uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnego wprawdzie z ustaleniami studium, wprowadza konkretne ograniczenia. Do tego konieczne jest przeprowadzenie złożonej procedury planistycznej, na którą składają się min. analiza zasadności przystąpienia do sporządzenia planu i stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami studium, podjęcie przez radę miejską uchwały intencyjnej w sprawie przystąpienia, szereg czynności związanych z udziałem czynnika społecznego, wreszcie uchwalenie planu. Zatem mieszkańcy, którzy otrzymali wcześniej decyzje o warunkach zabudowy na terenach objętych procedurą sporządzania planu miejscowego, mają na gruncie obowiązujących przepisów zapewnioną możliwość ochrony swoich praw, zaś decyzje te stwarzają jedynie uprawnienie do ubiegania się o pozwolenie na budowę, a nie nakładają takiego obowiązku. Stąd też plany miejscowe w mieście Radomsku są procedowane głównie na wniosek i potrzeby mieszkańców, inwestorów lub podmiotów uprawnionych, co koresponduje z brakiem ustawowego nakazu uchwalania planów miejscowych, także tych które na skutek upływu czasu uległy dezaktualizacji.
Uwagi mieszkańców
Kolejnym tematem ważnym do wyjaśnienia jest kwestia etapowego uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie tzw. Centrum IV (Brzeźnickiej, Al. Jana Pawła II, Kościuszki, Metalurgii do terenów PKP). Wyłożony do pierwszego publicznego wglądu projekt planu przewidywał tereny usługowe pomiędzy ul. Reymonta, Kościuszki i al. Jana Pawła II, co spotkało się z nieprzychylnością mieszkańców. Wstrzymanie prac nad częścią obszaru pozwoliło na kontynuację procedury dot. pozostałego terenu. Taki zabieg gwarantuje szybsze uporządkowanie planistyczne, bez oczekiwania na zmianę studium, oraz stwarza możliwość przeprowadzenia remontu kamienicy przy ul. Kościuszki 7 - zadania pilnego z punktu widzenia potrzeb mieszkaniowych miasta. Podczas dyskusji publicznej nad założeniami nowego planu mieszkańcy wprost wyrazili aprobatę dla pozostawienia w dotychczasowej postaci części obszaru przystąpienia objętej ustaleniami mpzp w rejonie ul. Reymonta z 1996 r. z ustalonym w tym planie przeznaczeniem pod zieleń publiczną i usługi. W ten sposób udało się wypracować kompromis między interesem publicznym i prywatnym. Obowiązujące przepisy nie uzależniają możliwości uchwalenia mpzp od uprzedniej zmiany studium, pod warunkiem zgodności tego planu ze studium obowiązującym w dacie jego uchwalenia.
Teren przy ul. Kościuszki
Odnosząc się do kwestii przeznaczenia terenu boiska przy ul. Kościuszki należy wspomnieć, iż uchwałą Rady Miejskiej w Radomsku nt V/53/19 z dnia 20 marca 2019r. przyjęto I fragmentaryczną zmianę Studium, gdzie przeznaczenie ww. terenu pod usługę wielkopowierzchniową zastąpiono przeznaczeniem pod usługę oraz usługę ze znacznym udziałem zieleni. Boisko w obowiązującym studium oznaczone symbolem U/Z, czyli usługi ze znacznym udziałem zieleni w zagospodarowaniu działki, w projektowanym nowym studium oznaczone zostało symbolem Z jako obszary zieleni. Jednakże zgodnie z częścią tekstową procedowanej zmiany studium, w ramach obszarów zieleni wśród kategorii przeznaczenia terenu dopuszcza się m.in. usługi sportu i rekreacji. Część tekstowa każdego dokumentu planistycznego jest uszczegółowieniem części graficznej dlatego też ustalenia muszą być odczytywane łącznie – z uwzględnieniem zarówno części graficznej, jak i tekstowej.