Swoje posiedzenie w trybie zdalnym miały dziś dwie komisje stałe Rady Miejskiej w Radomsku - Komisja Bezpieczeństwa oraz Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej.
Radni Komisji Bezpieczeństwa jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali zmiany budżetowe oraz projekt uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Radomska na lata 2022-2024. Jednym z punktów posiedzenia był realny wpływ patrolów ponadnormatywnych na poprawę bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. Temat zreferował radnym p.o. I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku nadkom. Przemysław Mazurkiewicz. W 2021 roku miało miejsce ponad 500 służb patrolów ponadnormatywnych, 1340 intwerwencji, 2300 osób wylegitymowanych, 360 postępowań mandatowych, 600 interwencji zakończonych pouczeniem, 60 skierowań do sądów wniosków o ukaranie. W opinii pana komendanta patrole są konieczne i wręcz niezbędne do utrzymania porządku i bezpieczeństwa w naszym mieście. Radni z taką diagnozą się zgodzili, pozytywnie opiniując ten punkt posiedzenia.
W sprawach różnych na wniosek radnego Radosława Rączkowskiego Komisja pochyliła się nad problemem niewłaściwego parkowania na ul. Harcerskiej w dni targowe - kierowcy nagminnie stawiają na pasie do prawoskrętu mimo licznych mandatów i upomnień. Naczelnik wydziału drogowego w radomszczańskim starostwie powiatowym Aleksander Broszkowski zwrócił uwagę, że obowiązująca tam organiazacja ruchu ma już ponad 20 lat i być może konieczna jest ponowna weryfikacja. Pani wiceprezydent Monika Andrysiak zwróciła się natomiast do władz Towarzystwa Budownictwa Społecznego z prośbą o ponowne przeanalizowanie dróg ewakuacyjnych z miejskiego targowiska, gdyż udrożnienie ul. Harcerskiej z powodu wzmożonego ruchu również na ul. Targowej może nie rozwiązać w pełni tego problemu.
Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej pozytywnie zaopiniowała zmiany do tegorocznego budżetu w zakresie obejmującym prace Komisji. Zmiany dotyczyły m.in. zmniejszenia subwencji oświatowej, a także zwiększenia wydatków na realizację inwestycji (modernizacja Orlika i sali MDK). Radni pozytywnie zaopiniowali także zmiany w uchwale w sprawie pobierania opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Do tej pory było to 35 procent minimalnego wynagrodzenia lecz kwota nie mogła przekroczyć 1000 zł. Teraz zaproponowana w uchwale stawka to 900 zł. Komisja wysłuchała sprawozdania dotyczącego średnich wynagrodzeń dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego za 2021 rok oraz informacji na temat sytuacji dzieci z Ukrainy w szkołach i przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Miasto Radomsko. Obecnie w szkołach podstawowych uczy się 185 dzieci z Ukrainy, a 25 przebywa w przedszkolach. Dzieci uczęszczają do istniejących oddziałów. Dodatkowy oddział zostanie utworzony w PP nr 3. Miasto ponadto stworzyło 2 etaty dla tłumaczy do pomocy w szkołach.