Kiedy w czwartek 24 lutego rosyjskie wojska wtargnęły na teren suwerennej Ukrainy zaczął się koszmar wielu tysięcy rodzin, które w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca przybyły do Polski, także do Radomska.
Pierwszy punkt pomocy w Radomsku zaczął działać już od piątku 25 lutego. Znajdował się w siedzibie Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku przy ul. Reymonta 51. A od poniedziałku 28 lutego funkcjonował już całodobowy punkt informacyjno-pomocowy zlokalizowany w Miejskiej Hali Sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 6. Pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku z pomocą harcerzy i wolontariuszy przygotowali łóżka polowe, ciepłe koce, gorące napoje, żywność, a także magazyn, który posłużył do zbiórki darów. Tu obywatele Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, po długiej, trwającej nawet kilkadziesiąt godzin podróży mogą odpocząć, zjeść posiłek, a także otrzymać pomoc przy znalezieniu miejsca pobytu w Radomsku.
Na podstawie wypełnionej ankiety określane są ich najpilniejsze potrzeby. Często są to bardzo podstawowe rzeczy, jak żywność, prysznic czy coś do przebrania. Potrzeby ludzi, którzy przyjechali do Radomska są różne, bo różne są ich historie. Nie da się zapomnieć widoku kobiet i dzieci utrudzonych wielogodzinną podróżą, przygnębionych, czasem tylko z jedną walizką lub reklamówką rzeczy, które w pośpiechu udało im się zabrać z domu, którego być może już nie ma. U radomszczan odnajdują swój drugi dom, rodzinne ciepło, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa.
W hali dostępni są tłumacze, którzy często przyjechali do Polski z własnego wyboru dużo wcześniej, a dziś pomagają w roli wolontariuszy tym, którzy uciekli przed wojną. Codziennie rejestrowanych jest od kilku do kilkudziesięciu osób. Do tej pory w punkcie zlokalizowanym w miejskiej hali zarejestrowanych zostało około 450 rodzin, to ponad 1100 osób.
Zorganizowanie takiego miejsca, nie byłoby możliwe, gdyby nie wspaniała postawa wielu ludzi, mieszkańców Radomska i okolic, którzy bezinteresownie włączyli się w pomoc obywatelom Ukrainy. Główną obsadę punktu stanowią pracownicy Urzędu Miasta Radomska, instytucji podległych oraz wiele innych osób, które zgłosiły chęć wsparcia. Ich praca przede wszystkim polega na pomocy przy wypełnianiu ankiet, udzielaniu informacji, sortowaniu i porządkowaniu dostarczonych przez mieszkańców darów, a także zaopatrzenie przybyłych w niezbędne rzeczy.
Na przybyłych z Ukrainy czeka także zestaw materiałów informacyjnych wydawanych zarówno przez wojewodę, jak i Urząd Miasta Radomska. Uchodźcy otrzymują także informacje dotyczące opieki medycznej na terenie miasta.
Serdeczne podziękowania należą się wszystkim osobom, które z potrzeby serca poświęcają swój czas w roli wolontariuszy, tym, którzy przynoszą dary oraz otwierają drzwi swoich domów, by udzielić uchodźcom z Ukrainy bezpiecznego schronienia.
***
Nadal trwa zbiórka darów dla obywateli Ukrainy, przede wszystkim żywności długoterminowej. Zachęcamy także do wpłat na konto bankowe nr: 22 1020 3352 0000 1002 0279 5326. Zgromadzone środki zostaną przekazane na pomoc miastu partnerskiemu Wozniesieńsk, leżącym w obwodzie mikołajowskim na Ukrainie.