Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Radomsko wśród najaktywniejszych gmin w rankingu NFOŚiGW
Featured

Radomsko wśród najaktywniejszych gmin w rankingu NFOŚiGW

Radomsko znalazło się wśród 625 najaktywniejszych gmin promujących program priorytetowy „Czyste powietrze”, co przekłada się na ilość wniosków o dofinansowanie wymiany nieekologicznych źródeł ogrzewania. W okresie 1.04.2021 - 31.03.2022 mieszkańcy Radomska złożyli 379 wniosków.

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił wyniki pierwszego, rocznego rankingu gmin w programie priorytetowym „Czyste Powietrze”. Udział w tym projekcie 83 proc. samorządów gminnych oraz uzyskane przez nie wyniki świadczą o dużym zaangażowaniu lokalnych społeczności i władz w walkę o poprawę jakości powietrza w „małych ojczyznach”, a tym samym w całej Polsce.

- Cieszę się, że tak wiele samorządów włączyło się w promowanie programu Czyste Powietrze. Ponad dwa tysiące gmin w Polsce przystąpiło do współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Dziś wyróżniamy 625 najaktywniejszych – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Radomsko jest na 271. pozycji w rankingu z bardzo dobrym wskaźnikiem 4,77%. Wyprzedziło: Bełchatów, Piotrków Trybunalski,Tomaszów Mazowiecki, czy Łowicz.

Miasto Radomsko dzięki porozumieniu z NFOŚiGW w Łodzi pomaga mieszkańcom w wypełnianiu wniosków, dopełnieniu wszelkich formalności związanych z przeprowadzeniem inwestycji z oraz rozliczeniu uzyskanej dotacji. Ponadto prezydent jak i pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami zachęcają mieszkańców do skorzystania z dotacji z programu „Czyste powietrze” podczas spotkań z mieszkańcami oraz imprez plenerowych.

4G8A7682

Znalezienie się Radomska w rankingu NFOŚiGW oznacza otrzymanie dodatkowych środków do wykorzystania na skuteczne działania w walce ze smogiem i promocję programu „Czyste powietrze”

Chcemy wspierać samorządy w ich walce o jakość powietrza poprzez podnoszenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych na terenie gminy – podkreśla Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW. – Pragniemy motywować gminy do jeszcze aktywniejszej współpracy z właścicielami budynków jednorodzinnych, bo jeśli ich domy staną się bardziej efektywne energetycznie, to wpłynie to bezpośrednio na zdrowie i komfort życia mieszkańców oraz na ich bezpieczeństwo energetyczne – dodaje.

Łączna kwota w wysokości 16 mln zł zostanie rozdzielona pomiędzy te samorządy gminne, które w rankingu osiągnęły najwyższą wartość wskaźnika powyżej 3,70% i kwalifikują się do dofinansowania. Kwota dodatkowego finansowania wynosi zatem 25 600 zł na każdą z 625 gmin.

Źródło info: https://www.gov.pl/web/nfosigw/znamy-wyniki-rocznego-rankingu-gmin-w-programie-czyste-powietrze-625-samorzadow-zyska-dodatkowe-fundusze-na-promocje-wymiany-kopciuchow-i-termomodernizacji-domow