Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
77. rocznica powstania Konspiracyjnego Wojska Polskiego
Featured

77. rocznica powstania Konspiracyjnego Wojska Polskiego

Dziś, 25 września odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy utworzenia Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Przez wzgląd na postać generała Stanisława Sojczyńskiego ps. "Warszyc" jest to szczególne święto dla miasta i regionu.


Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele NMP Królowej Polski. Część oficjalna miała miejsce przy pomniku Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Parku Solidarności. Swoje przemowy wygłaszali m.in. mrszałek senior Antoni Macierewicz poseł na sejm RP Anna Milczanowska oraz prezydent Jarosław Ferenc. Następnie uczestniczące w uroczystościach delegatury złożyły wieńce i kwiaty przed pomnikiem.

- Nie uważali wkraczających do Polski wojsk sowieckich za wyzwolicieli, chcieli wolnej, niepodległej Polski. Dlatego podjęli walkę o prawdziwą wolność, o Ojczyznę, często płacąc najwyższą cenę - żołnierze Konspiracyjnego Wojska Polskiego - mówił podczas wystąpienia prezydent jarosław Ferenc. - Po latach, z perspektywy ostatnich wydarzeń w Ukrainie i agresywnej, zaborczej postawy Rosji`, jeszcze wyraźniej widać, jak ten wybór był ważny i słuszny - dodał

Twórcą i komendantem KWP był Stanisław Sojczyński „Warszyc, radomszczański bohater, który zyskał zaufanie mieszkańców Radomska i okolic swoją działalnością podczas okupacji niemieckiej. Przed końcem wojny Warszyc uznał, że nie można kapitulować przed wkraczającymi do Polski wojskami radzieckimi. Dlatego stworzył nową organizację, która przyjęła nazwę Konspiracyjne Wojsko Polskie.

Żołnierze KWP pozostali wierni złożonej przysiędze, a że nie chcieli współpracować z władzą komunistyczną, określani byli mianem bandytów i faszystów, mordowani byli w ubeckich katowniach.

Antykomunistyczni żołnierze odzyskują szacunek, ale wciąż wielu z nich spoczywa w zbiorowych bezimiennych mogiłach, czeka na godny pochówek, na prawdziwy grób. Tak jak Stanisław Sojczyński ”Warszyc”. Zdradzony, aresztowany w Częstochowie, stracony w Łodzi.