Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Upamiętnili 80. rocznicę likwidacji getta w Radomsku
Featured

Upamiętnili 80. rocznicę likwidacji getta w Radomsku

W piątek 7 października w Radomsku odbyły się obchody 80. rocznicy likwidacji radomszczańskiego getta zorganizowane przez The Kesselman Museum wspólnie z naczelnym rabinem Polski Michelem Schudrichem.


W uroczystości udział wzięli m.in. ambasador Izraela Yacov Livne, ambasador Argentyny Ana Maria Ramirez, pierwszy konsul ambasady Francji Lucie Stepanyan, pełnomocnik ministra w ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec Robert Rohde, Hanna Wróblewska z Muzeum Getta Warszawskiego, rabin Łodzi Dawid Szychowski, pastor Edward Ćwierz i pastor Wiesław Gościej. Miasto Radomsko reprezentowała zastępca prezydenta Małgorzata Kańska-Kipigroch.
Obchody rozpoczęły się od wykonania wspólnego zdjęcia uczestników na Placu 3-go Maja. Tam również przemawiali zaproszeni goście. Wiceprezydent Małgorzata Kańska-Kipigroch podkreśliła, że ze społecznością żydowską łączy radomszczan wspólna historia.
- (…) Przed II wojną światową blisko połowę mieszkańców Radomska stanowili obywatele narodowości żydowskiej. Zmieniły to nazistowska ideologia i hitlerowski plan zagłady europejskich Żydów, określany jako „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” – mówiła. - Spotykamy się po to, aby wspólnie przestrzec przed okrucieństwem wojny, przed przemocą, nienawiścią, wykluczeniem, przed ideologią, która usprawiedliwia unicestwienie całego narodu. Po to aby podobna gehenna już nigdy się nie powtórzyła w historii żadnego państwa i narodu... - dodała.

Głos zabrała także organizatorka dzisiejszych obchodów Rachel Kesselman, która wspomniała historię swojej rodziny pochodzącej z Radomska oraz jej powrót w rodzinnie strony w poszukiwaniu wspomnień o bliskich, którzy wywiezieni z Radomska zginęli w Treblince.
Dziękowała miastu, za pomoc w organizacji dzisiejszych uroczystości, jednocześnie wspomniała o problemach związanych z wymianą zniszczonych tablic The Kesselman Museum. Zdaniem miasta kwestie te wymagają uzgodnień formalno-prawnych, których jeszcze nie dopełniła.

Następnie Rabin Polski, Michael Schudrich wygłosił modlitwę. Uczestnicy obchodów udali się na ul. Joselewicza, gdzie w miejscu upamiętnienia likwidacji getta złożono kwiaty i zapalono znicze.

Getto w Radomsku niemieccy okupanci usytuowali w rejonie ulic Przedborskiej, Fabianiego, Stodolnej, Skoczyńskiego, Rolnej, Wyszyńskiego, Berka Joselewicza i Mickiewicza. Zamknęli tutaj tysiące ludzi, zwykłych, polskich obywateli. Tylko dlatego, że byli narodowości żydowskiej... Stąd w październiku 1942 roku wypędzili ich na dworzec kolejowy i wywieźli pociągami towarowymi - wprost do komór gazowych w Treblince

Kolejnym punktem obchodów był przemarsz na dworzec kolejowy, gdzie zapalono świece pamięci i ułożono symboliczne kamienie z nazwiskami ofiar nazistowskiej zbrodni. Odśpiewano Hatikwę – pieśń nadziei, narodowy hymn Izraela. Nie zabrakło także pamiątkowego zdjęcia.

Ostatnim elementem uroczystości było symboliczne odsłonięcie tabliczki sponsorowanej przez Muzeum Getta Warszawskiego na Placu 3-go Maja.