Urząd Miasta Radomska przypomina właścicielom nieruchomości położonych na terenie Miasta o obowiązku przeprowadzania deratyzacji (odszczurzania).
Obowiązek deratyzacji wynika z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. (Dz.U.2020.1845 t.j. z późn. zm.) o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności: (…) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki.
W regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Miasta Radomska określone zostały również obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzenia. Zgodnie z § 22 Uchwały Nr XXXII/342/21 Rady Miejskiej w Radomsku z dnia 24 czerwca października 2021 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Radomska obowiązkowi deratyzacji podlegają obszary:
- zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej;
- placówek gastronomicznych i związanych z prowadzeniem handlu artykułami spożywczymi;
- zabudowane obiektami i magazynami wykorzystywanymi odpowiednio do przetwórstwa bądź przechowywania lub składowania produktów rolno-spożywczych i gospodarki odpadami.
Deratyzację przeprowadza się w razie wystąpienia takiej potrzeby, jednakże nie rzadziej niż raz w roku w okresie od 1 kwietnia do 30 kwietnia oraz od 1 października do 31 października w ilości i według instrukcji stosowania danego preparatu.
Przez okres przeprowadzania deratyzacji obowiązuje zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie wyłożenia środków zwalczających gryzonie. Rejony wyłożenia trutki winny zostać oznakowane:
„UWAGA TRUCIZNA! GROZI NIEBEZPIECZEŃSTWO ZATRUCIA LUDZI I ZWIERZĄT!”
W czasie wyłożenia trutki należy uniemożliwić dostęp, zwłaszcza dzieciom do miejsc, w których wyłożono trutki, natomiast zwierzęta domowe trzymać w tym czasie w zamknięciu oraz zabezpieczyć trutkę przed dostępem ptactwa.
Zaleca się, aby miejsce wyłożenia trutki znajdowało się w szczególności na podwórzach, śmietnikach, strychach, piwnicach, budynkach gospodarczych, itp. Przed rozpoczęciem deratyzacji należy dokonać naprawy wszystkich uszkodzeń, które mogą służyć gryzoniom jako drogi dostępu do budynków i pomieszczeń, usunąć z terenu nieruchomości i pomieszczeń wszelkie odpady mogące stanowić pożywienie dla gryzoni.
Właściciele nieruchomości deratyzację przeprowadzają na własny koszt i we własnym zakresie.