W miniony wtorek 29 listopada klasy 1-5 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 zaprezentowały w sali gimnastycznej swoje talenty wokalne na ludowo. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 100-lecia szkoły.
Były przyśpiewki biesiadne, weselne, zalotne, obrzędowe, żniwne. Uczniowie ubrani w odświętne stroje z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem zaśpiewali piosenki: „To i hola”, „Laboga dziewczyny”, „Zielony mosteczek”, „Czerwone jabłuszko”, „Wieziemy tu kogucika”, „Czyjeż to konisie”, „Uciekła mi przepióreczka” czy „Koło mego ogródeczka”.
Ludowy charakter piosenek podkreślały kolorowe korale, kwiatki we włosach, wianki, kwieciste chusty i sukienki, chóralskie atrybuty, pasiaste kamizelki i spódnice. Klasa 3a pod kierunkiem p. Joanny Gąćkowskiej zatańczyła nawet ludowego Grozika w strojach ludowych.
Spotkanie zakończyło się odtańczeniem przez wszystkich uczniów szybkiego obertasa.
Piosenki ludowe są częścią naszej polskiej tradycji i kultury, która jest pielęgnowana przez kolejne pokolenia. Zostały stworzone w formie ustnej przez wiejskich pieśniarzy, po czym je spisano, aby zachować trwale w świadomości społeczeństwa. Niektóre z nich mają już kilkaset lat, a wciąż są śpiewane i cieszą się dużym szacunkiem zarówno wśród starszych, jak też młodszych. Większość ludowych piosenek pochodzi z XVIII wieku, wiele powstało też znacznie później. O piosenkach ludowych wspominał także patron naszej szkoły W. St Reymont w swojej powieści „Chłopi”. W piosenkach ludowych możemy dostrzec różnice językowe, co jest uwarunkowane rozwojem i zmianami, jakie zachodziły na przestrzeni wieków w języku polskim.
Info i zdjęcia: PSP 4 w Radomsku