Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
3xRóżewicz
Featured

3xRóżewicz

Festiwal Różewiczowski za nami. Nowe logo, inna nazwa. Patroni ci sami. Janusz, Tadeusz, Stanisław. Trzej bracia. Trzy niezwykłe życiorysy. Trzy talenty. Dzieciństwo, młodość spędzone w Radomsku na zawsze odcisnęły ślad w ich artystycznej podróży przez życie.

 

Od 2022 r. już nie Różewicz Open Festiwal, a 3xRóżewicz. To powrót do nazwy, pod którą wiele lat temu organizowane były pierwsze edycje wydarzenia.

W tym roku ze względu na remont sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury wydarzenie miało charakter bardziej kameralny niż zwykle. Finał poprzedziły imprezy towarzyszące organizowane przez cały rok w związku z ważnymi datami związanymi z braćmi. Wiosną odbył się konkurs recytatorski im. Tadeusza Różewicza, nieco później konkurs poetycki im. Janusza Różewicza.

Ostatni weekend listopada był prawdziwym świętem Różewiczowskiej spuścizny. Niezapomnianą kreację w monodramie „Różewiczogranie” stworzył wybitny aktor Wiesław Komasa. Niecodziennym spotkaniem z twórczością Tadeusza Różewicza był spektakl „W tłumaczeniu” koprodukcja Wojciecha Ziemilskiego i Wrocławskiego Teatru Współczesnego, w którym poetycki tekst został przełożony na język migowy.

Wreszcie rozmowy z autorami książek, których bohaterami są bracia Różewiczowie. Monika Nowak opowiedziała o swojej publikacji „Człowiek słowa. Janusz Różewicz”. Odbył się panel dyskusyjny z Magdaleną Grochowską, autorką książki „Różewicz. Rekonstrukcja” t.1. Reżyser Andrzej Sapija opowiadał nie o filmie, a swojej książce: „Co pan widzi? Różewicz filmowy”.

Na finał publiczność niezwykle ciepło przyjęła spektakl lokalnych artystów „Pewnego razu”. W widowisku wyreżyserowanym przez dyrektora Miejskiego Domu Kultury Krzysztofa Zygmę wykorzystano wiersze Natalii Wawrzyniak ubiegłorocznej laureatki konkursu poetyckiego im. Janusza Różewicza. Kompozycje stworzył Włodzimierz Knaś.

Odbyło się też spotkanie z Arturem Kmiecikiem laureatem XIII Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza oraz spacer po Radomsku z przystankami w miejscach związanych z młodością braci. Nie zabrakło artystycznych warsztatów dla młodzieży. W galerii MDK cały czas oglądać można wystawę 3xRóżewicz.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Miejski Dom Kultury. Festiwal 3xRóżewicz został dofnansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Radomska.