Festiwal Różewiczowski za nami. Nowe logo, inna nazwa. Patroni ci sami. Janusz, Tadeusz, Stanisław. Trzej bracia. Trzy niezwykłe życiorysy. Trzy talenty. Dzieciństwo, młodość spędzone w Radomsku na zawsze odcisnęły ślad w ich artystycznej podróży przez życie.
Od 2022 r. już nie Różewicz Open Festiwal, a 3xRóżewicz. To powrót do nazwy, pod którą wiele lat temu organizowane były pierwsze edycje wydarzenia.
W tym roku ze względu na remont sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury wydarzenie miało charakter bardziej kameralny niż zwykle. Finał poprzedziły imprezy towarzyszące organizowane przez cały rok w związku z ważnymi datami związanymi z braćmi. Wiosną odbył się konkurs recytatorski im. Tadeusza Różewicza, nieco później konkurs poetycki im. Janusza Różewicza.
Ostatni weekend listopada był prawdziwym świętem Różewiczowskiej spuścizny. Niezapomnianą kreację w monodramie „Różewiczogranie” stworzył wybitny aktor Wiesław Komasa. Niecodziennym spotkaniem z twórczością Tadeusza Różewicza był spektakl „W tłumaczeniu” koprodukcja Wojciecha Ziemilskiego i Wrocławskiego Teatru Współczesnego, w którym poetycki tekst został przełożony na język migowy.
Wreszcie rozmowy z autorami książek, których bohaterami są bracia Różewiczowie. Monika Nowak opowiedziała o swojej publikacji „Człowiek słowa. Janusz Różewicz”. Odbył się panel dyskusyjny z Magdaleną Grochowską, autorką książki „Różewicz. Rekonstrukcja” t.1. Reżyser Andrzej Sapija opowiadał nie o filmie, a swojej książce: „Co pan widzi? Różewicz filmowy”.
Na finał publiczność niezwykle ciepło przyjęła spektakl lokalnych artystów „Pewnego razu”. W widowisku wyreżyserowanym przez dyrektora Miejskiego Domu Kultury Krzysztofa Zygmę wykorzystano wiersze Natalii Wawrzyniak ubiegłorocznej laureatki konkursu poetyckiego im. Janusza Różewicza. Kompozycje stworzył Włodzimierz Knaś.
Odbyło się też spotkanie z Arturem Kmiecikiem laureatem XIII Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza oraz spacer po Radomsku z przystankami w miejscach związanych z młodością braci. Nie zabrakło artystycznych warsztatów dla młodzieży. W galerii MDK cały czas oglądać można wystawę 3xRóżewicz.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Miejski Dom Kultury. Festiwal 3xRóżewicz został dofnansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Radomska.