Dziś nadeszła oczekiwana przez mieszkańców Radomska chwila. Prezydent Jarosław Ferenc podpisał akt notarialny nabycia prawa własności nieruchomości, na której znajduje się budynek dawnego kino-teatru KINEMA.
To oznacza, że obecnym właścicielem tego historycznego budynku jest Miasto Radomsko. Zaraz po podpisaniu aktu notarialnego prezydent spotkał się z lokalnymi dziennikarzami, by przekazać dobrą wiadomość.
- Ciesze się, że po wielu latach starań, udało się przejąć ten budynek na własność miasta. Chcemy, żeby to ważne dla radomszczan miejsce odzyskało swój dawny blask – mówił podczas briefingu prezydent Jarosław Ferenc. Przypomniał także o ważnych wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w tym budynku, jak chociażby proces Żołnierzy Wyklętych.
Budynek w przyszłości ma pełnić rolę filii Miejskiego Domu Kultury z salą kinową, miejscami poświęconymi bogatej historii obiektu oraz przestrzenią dla organizacji pozarządowych.
- Ten budynek jest wspaniałą kartą historii naszego miasta. Bardzo się cieszę, że właśnie w tym budynku w przyszłości będziemy mieli kino z prawdziwego zdarzenia i to pozwoli na to, że w MDK sala widowiskowa będzie salą teatralno-koncertową, bo takiego miejsca nam teraz brakuje – mówił dyrektor MDK Krzysztof Zygma – Pan Stanisław Różewicz na pewno teraz uśmiecha się do nas – dodał.
- Jestem rad nie tylko dlatego, że miasto zamierza zachować ten budynek, ale i odtworzyć dotychczasową funkcję, którą ta nieruchomość pełniła – zaznacza mecenas, likwidator masy upadłościowej Rafał Gondzio, który dodał, że przed przetargiem miał wiele telefonów w sprawie Kinemy, ale oferty nikt nie złożył.
Teraz Kinemę oraz inne budynki wchodzące w skład nieruchomości czeka inwentaryzacja oraz dokonanie niezbędnych zabezpieczeń przed dalszą degradacją. Przygotowana będzie też dokumentacja, aby miasto mogło starać się o środki zewnętrzne na odnowienie obiektu.
Już w grudniu na mocy darowizny na rzecz Muzeum Regionalnego w Radomsku udało się zabezpieczyć wszelkie elementy cenne historycznie, które się tam znajdowały.
- Są to przede wszystkim archiwalia powojenne, jak fotografie, protokoły. Obiekty te po zaakceptowaniu przez komisję wyceny i zakupu muzealiów będą wpisane do księgi inwentarzowej radomszczańskiego muzeum i sukcesywnie opracowywane – podkreśliła dyrektor muzeum Małgorzata Borek.