Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Ulica na strefie imienia Jerzego Słowińskiego
Featured

Ulica na strefie imienia Jerzego Słowińskiego

Podczas piątkowej (3 lutego) Sesji Rady Miejskiej przyjęto uchwałę, która nadała nazwę im. Jerzego Słowińskiego wieloletniego prezydenta Miasta Radomska jednej z ulic przebiegającej przez radomszczańską strefę ekonomiczną (przedłużenie ul. Stolarzy).

 

Z wnioskiem o nadanie nazwy ulicy Jerzego Słowińskiego wystąpił prezydent Jarosław Ferenc, by uhonorować i uczcić pamięć byłego Prezydenta Miasta Radomska – inicjatora utworzenia Strefy Ekonomicznej w Radomsku, która stała się podstrefą Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Uchwała dotyczy ulicy w strefie inwestycyjnej. Proponuję, aby ulica nosiła imię Jerzego Słowińskiego. Jego zasługi są dla miasta nie do przecenienia. To on był pomysłodawcą i motorem napędowym utworzenia w Radomsku specjalnej strefy ekonomicznej. Dlaczego akurat nasza strefa jest wyjątkowa? Jest ewenementem, bo powstała na ponad 600 działkach, które miasto skupiło. Struktura własnościowa była na tyle skomplikowana, że to wymagało bardzo dużo pracy. To się powiodło, to był niesamowity wysiłek. Miałem tę przyjemność współpracować z prezydentem Słowińskim i muszę powiedzieć, że tak zaangażowanej osoby nie znałem. Dzięki strefie miasto dostało oddech. W tej chwili na strefie mamy ponad 20 zakładów, pracuje tam prawie pięć tysięcy osób. Strefa rozwiązała problem bezrobocia. Dzięki odwadze i determinacji właśnie Jerzego Słowińskiego – uzasadniał prezydent.

ulica

Uchwała ta powróciła pod obrady po otrzymaniu opinii z Instytutu Pamięci Narodowej. Radni przyjęli uchwałę głosami 11 „za”, 7 „przeciw” i 1 „wstrzymującym się”.

Przypominamy sylwetkę i zasługi Jerzego Słowińskiego dla Miasta Radomska.

Jerzy Słowiński pełnił funkcję prezydenta miasta przez 12 lat od 1994 roku. W 2006 roku objął mandat radnego Rady Powiatu Radomszczańskiego, a 4 lata później wrócił do samorządu miejskiego jako radny Rady Miejskiej.

Był osobą zdeterminowaną w podążaniu wyznaczonymi kierunkami. Dzięki Jego staraniom w Radomsku ulokowała swoją działalność m.in. duńska firma JYSK oraz włoskie firmy BORA i INDESIT a także utworzono radomszczańską podstrefę Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, z której dziś miasto jest bardzo dumne. Firmy zlokalizowane w tej strefie zatrudniają obecnie blisko 5 tys. osób.

Za czasów jego kadencji jako Prezydenta Miasta zrealizowano w mieście m.in. takie inwestycje jak: główny kolektor sanitarny, dokończono budowę Miejskiej Oczyszczalni Ścieków, wybudowano Miejską Halę Sportową, rozbudowana została Miejska Biblioteka Publiczna, powstał pierwszy blok wybudowany przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, wybudowano ulice Łódzką i Unii Europejskiej, zakupiono całkowicie nowy tabor autobusów..
Prezydent Słowiński zaprosił mieszkańców do wspólnego świętowania Dni Radomska oraz rozpoczął współpracę z miastami partnerskimi, m.in. Mako i Wozniesieńsk.

Aktywnie działał w Związku Miast Polskich, gdzie w latach 1999-2003 był członkiem komisji rewizyjnej, a w latach 2003-2007 członkiem zarządu Związku reprezentując nasze miasto na forum ogólnopolskim. Był także przedstawicielem Związku Miast Polskich w Komitecie Regionów Unii Europejskiej. W 2004 roku w Paryżu brał udział w zgromadzeniu założycielskim Rady Światowej – międzynarodowej organizacji władz lokalnych. W Radzie Światowej znalazł się jako jeden z trzech przedstawicieli Polski.