Dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Radomsku ten dzień był wyjątkowy, bowiem szkoła świętowała jubileusz 40-lecia jej istnienia. Były gratulacje, życzenia, prezenty i tort.
Wśród gości zasiedli m.in. prezydent Radomska Jarosław Ferenc wraz z zastępcą Małgorzatą Kańską-Kipigroch, naczelnik wydziału edukacji i kultury Małgorzata Krupska, poseł Anna Milczanowska czy wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra. Byli też przedstawiciele władz powiatowych, kuratorium oświaty, ZNP, radni, dyrektorzy radomszczańskich szkół, przedszkoli, placówek kultury, dawni i obecni nauczyciele, byli dyrektorzy, absolwenci oraz uczniowie.
W części oficjalnej przypomniano historię szkoły i osiągnięcia uczniów. Wzruszeń dostarczyły także wspomnienia absolwentów i nauczycieli szkoły.
Jubileusz uświetnił bogaty program artystyczny z udziałem nauczycieli, uczniów szkoły.
Inicjatywa budowy PSP nr 1 była odpowiedzią na potrzeby społeczne. Wcześniej dzieci zamieszkujące osiedle Tysiąclecia musiały uczęszczać do odległych i przepełnionych szkół w innych częściach miasta. Budowa dużej i nowoczesnej placówki, rozwiązało problem oraz zapewniło uczniom bezpieczną drogę do szkoły. Co ważne w budowę oraz przygotowania do jej otwarcia włączyli się sami mieszkańcy, by 1 września 1982 roku wybrzmiał pierwszy dzwonek. Przez lata szkoła się rozwijała i rozrastała, tworząc nowe sale dydaktyczne, pracownie, dużą salę gimnastyczną, boiska i bieżnię. Od początku jej istnienia cieszyła się bardzo dobrą opinią mieszkańców, i tak jest do dzisiaj. Mimo trudności, jakie napotkała na przełomie wieków, dzięki wysiłkom nauczycieli udało się zachować jej odrębność i wyjątkowy charakter.
Przez wszystkie lata istnienia placówka nie tylko kształciła, ale też rozwijała pasje i zainteresowania swoich uczniów, szczególnie na arenie sportowej, a dziś także artystycznej. Jest szkołą nowoczesną i przyjazną, pielęgnującą tradycję oraz dobre imię swojego patrona Bolesława Chrobrego.
- Szkoła bardzo się zmieniła przez ten czas. Pamiętajmy, że jak zaczęła funkcjonować, to istniało coś takiego, jak kreda i czarna tablica. Teraz tablice są białe i pisze się na nich markerem. Używamy też interaktywnych monitorów. Mamy też nowoczesne zajęcia, jak nauka kodowania czy programowania. Ponadto realizujemy rozmaite projekty, jak Laboratoria Przyszłości, na które otrzymujemy wsparcie z rządowych programów - wylicza dyrektor PSP nr 1 Marek Biesiada.