Reymontówka na Bugaju obchodziła w poniedziałek swój Dzień Patrona. Władysław Stanisław Reymont patronem szkoły jest od samego początku jej istnienia, czyli od roku 1922. Na okolicznościowym apelu można było usłyszeć fragmenty z nagrodzonej Noblem powieści Chłopi, zainscenizowanej przez uczniów wystylizowanych na książkowe postacie, a nawet być świadkiem wywiadu z samym autorem.
7 maja 1867 r. w Kobielach Wielkich niedaleko Radomska urodził się Władysław Stanisław Reymont (właśc. Stanisław Władysław Rejment) - polski pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za czterotomową epopeję chłopską pt. „Chłopi”.
Nietypowy apel z tej okazji przygotowali uczniowie z kl. 8c i 7a pod kierunkiem p. Karoliny Terlickiej, p. Marzenny Musiał, w scenografii p. Doroty Wędzonki.
Zaczęło się uroczyście ze sztandarem szkoły (nowym, jubileuszowym) oraz hymnem Czwórki, który wszyscy odśpiewali jak należy. Raport na ręce p. dyrektor I. Iwanowicz złożyła Magdalena Tkacz z kl. 5b, a patrona szkoły na scenę zaprosiła Julia Banasiewicz.
Nietypowy był to apel, bowiem... z portretu zszedł sam Pan Władysław Reymont - w tej roli niezastąpiony Hubert Kędra, z którym wywiad przeprowadziła Emila Wąsek. Ciekawie nasz pisarz opowiadał, przyznał się do wielu psot z dzieciństwa, powspominał swoje podróże, opowiedział też o marzeniach. Na zakończenie Emilka pogratulowała p. Reymontowi literackiej Nagrody Nobla.
Następnie na scenie powitaliśmy kolejnych niezwykłych w tym dniu gości - mieszkańców Lipiec Reymontowskich, których pisarz uczynił bohaterami swojej - nagrodzonej Noblem - powieści pt. "Chłopi".
W ich wykonaniu usłyszeliśmy fragmenty tej czterotomowej powieści.
Po apelu uczniowie kl. 8c oddali hołd patronowi szkoły, zapalając znicze pod pomnikiem Wł. St. Reymonta.
Niezwykłą oprawę Dniu Patrona zapewniły ludowe stroje, w których wystąpili ośmioklasiści oraz stroje galowe uczniów. Za stylizację artystów odpowiadały p. Joanna Marczak-Burzyńska i p. Joanna Mielczarek.