Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla nastolatków.
Featured

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla nastolatków.

Dziś rozpoczyna się wyczekiwany przez wielu program szczepień dla dzieci przeciw HPV. Są one dobrowolne i bezpłatne. Mogą z nich skorzystać osoby urodzone w latach 2010 i 2011. Czyli dzieci w wieku 12 i 13 lat.

W Dzień Dziecka rozpoczął się program szczepień przeciwko groźnemu wirusowi, który może powodować nowotwór szyjki macicy. Preparaty stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy.

Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci

Dziecko może zostać zapisane i zaszczepione także w innej przychodni niż ta, do której jest zarejestrowane, poza miejscem zamieszkania. Oczywiście pod warunkiem, że dany punkt będzie te szczepienia wykonywać.

Pod tym linkiem znajdziesz szczegółową mapę punktów szczepień

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem#mapaHPV

Szczepionki przeciw HPV

W Polsce rodzice będą mogli wybrać, którą szczepionką przeciwko HPV mogą zaszczepić dzieci. Pierwsza z nich to 2-walentna szczepionka Cervarix (GlaxoSmithKline Biologicals s.a.), a druga to 9-walentna szczepionka Gardasil 9 (Merck Sharp & Dohme B.V). Obie zawierają patogeny 16 i 18, które zabezpieczają przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Szczepionki podawane są domięśniowo (np. w ramię).

HPV (human papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Wyróżnia się ponad 150 typów HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które wywołują m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych, tzw. kłykciny i brodawczaki, oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz za inne choroby nowotworowe. Zakażenia HPV mogą prowadzić m.in. do raka odbytu, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej, okolic głowy i szyi.

Zgodnie z badaniami, w krajach, gdzie program szczepień na HPV jest powszechny, zachorowalność na raka szyjki macicy spada o aż 80-90 proc. po 10 latach.

W Polsce raka szyjki macicy co roku diagnozuje się u 2,5-3 tys. osób. Co roku z powodu tej choroby umiera 1,5 tys. osób.