Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Ciepło z odpadów?
Featured

Ciepło z odpadów?

W urzędzie miasta odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami Radomska dotyczące rozbudowy miejskiej ciepłowni. 

- Czy wystarczy odpadów, czy nie będą zwożone z całej Polski

Planowana instalacja jest tak obliczona, żeby wystarczyło odpadów, które odbieramy od mieszkańców Radomska, powiatu oraz gmin ościennych, które i tak są składowane w Jadwinówce.

- Czy opalana odpadami ciepłownia emituje więcej zanieczyszczeń, bo Radomsko już teraz ma problem ze smogiem

Nie. Dopuszczalne prawem stężenie pyłu ze spalania odpadów jest 3-10 razy niższe niż w przypadku elektrowni czy elektrociepłowni węglowych, nie mówiąc już o emisji pyłu z palenisk domowych.

- Czy składowane paliwo może przyciągnąć szczury i będą brzydkie zapachy

Nie. Paliwo nie zawiera frakcji bio, która jest atrakcyjna dla zwierząt. Poza tym w przypadku planowanej radomszczańskiej instalacji do spalania odpadów, paliwo będzie składowane najwyżej 3-5 dni w hermetycznych silosach.

- Czy paliwo stosowane w przypadku powstania nowej spalarni będzie zawierało kawałki opon samochodowych lub substancji niebezpiecznych

Nie. Te składniki wykorzystywane są przy w przypadku paliwa stosowanego w cementowniach, np. niedaleko w Rudnikach. Ponadto radomszczański zakład nie posiada pozwolenia na składowanie materiałów niebezpiecznych.

Na te i wiele innych pytań i wątpliwości mieszkańców Radomska dotyczących rozbudowy ciepłowni o kocioł na przetworzone odpady komunalne, które nie mogą być już wykorzystane (tzw. RDF i preRDF powstający z kawałków kawałków folii, tektury, drewna itp.) odpowiadali prezydent Jarosław Ferenc i prezes PGK Zbigniew Rybczyński. Pewnie nie wszystkich przekonali, ale pełne emocji spotkanie we wtorek 8 sierpnia było pierwszym z wcześniej zaplanowanych. Kolejne z udziałem specjalistów (m.in. dr hab. inż. Grzegorza Wielgosińskiego, profesora Politechniki Łódzkiej, kierownika Zakładu Technik Inżynierii Środowiska), także wskazanych przez przeciwników inwestycji – we wtorek 26 września w Miejskim Domu Kultury. 

O planowanej rozbudowie ciepłowni, m.in. o instalację termicznej obróbki odpadów komunalnych PGK informowało już w marcu na konferencji prasowej. Inwestycja, oprócz korzyści ekologicznych, ma ograniczyć wzrost cen za odbiór śmieci i dostawę ciepła. Spółka otrzymała promesę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na jej dofinansowanie. 

Spotkanie 8 sierpnia

 

Prezentacja - Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów

(dane liczbowe na podst. opracowań  dr hab. inż. Grzegorza Wielgosińskiego, profesora Politechniki Łódzkiej,

kierownika Zakładu Technik Inżynierii Środowiska)

 

Opalana Odpadami Elekrociepłownia jako element Gospodarki Obiegu Zamkniętego 

(dane liczbowe na podst. opracowań  dr hab. inż. Grzegorza Wielgosińskiego, profesora Politechniki Łódzkiej,

kierownika Zakładu Technik Inżynierii Środowiska)