9 września przypada Światowy Dzień FAS (Alkoholowego Zespołu Płodowego). Z tej okazji Miasto Radomsko wspólnie z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych po raz kolejny zorganizowało konferencję tematyczną, celem której było poszerzenie wiedzy i świadomości na temat negatywnych skutków picia alkoholu w ciąży, diagnostyki oraz terapii dzieci i młodzieży dotkniętej FAS.
Data Światowego Dnia FAS i FASD (9.09) jest nieprzypadkowa, ponieważ symbolizuje 9 miesięcy ciąży. Ma to na celu uświadomić kobietom, że te 9 miesięcy ciąży powinno być czasem spędzonym w sposób zdrowy, odpowiedzialny i bez używek.
- Miasto Radomsko wspólnie z MKRPA podobnie jak w roku poprzednim z okazji Światowego Dnia FAS i FASD zorganizowało konferencję tematyczną dedykowaną osobom, które na co dzień pracują z dziećmi – mówi naczelnik Wydział Spraw Obywatelskich Wioletta Marcinkowska - Mamy nadzieję, że zdobyta dziś wiedza na temat FAS będzie dla nich przydatna – dodaje.
Uczestników dzisiejszej konferencji powitał Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc, który zwrócił uwagę na FAS jako problem społeczny, który dotyka wiele rodzin. Dlatego tak ważne jest ciągle budowanie świadomości tematu szkodliwości picia alkoholu w ciąży, nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, którzy powinni być dla nich wsparciem, szczególnie w okresie ciąży.
Prelegentami dzisiejszej konferencji byli specjaliści w dziedzinie ginekologii i położnictwa, psychiatrii dzieci i młodzieży, a także neonatologii:
Anna Nowak-Lodowska - specjalista medycyny rodzinnej, rezydent położnictwa i ginekologii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.
Renata Koniarska – nauczyciel Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku
Katarzyna Pałka-Szafraniec – specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży
Ewa Kazimierczak położna oddziału ginekologiczno-położniczego
Agata Ociepska położna z oddziału neonatologii
Anna Mączko ordynator oddziału neonatologicznego w Szpitalu Powiatowym w Radomsku
Agnieszka Gaj Kierownik Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD w Łodzi.
- Świadomość kobiet dziś jest o wiele większa niż kiedyś. Co roku jest obchodzony Światowy Dzień FAS, dzięki czemu dużo się o tym mówi. Czasami jednak przyszłe mamy nie do końca są przekonane, że każda, nawet minimalna ilość alkoholu jest szkodliwa. Wypita w newralgicznym momencie np. podczas tworzenia się układu nerwowego, może spowodować uszkodzenia. Im więcej dostępnej wiedzy, tym więcej osób, a przede wszystkim kobiet ma świadomość tego, że jest to zagrożenie - zauważa Anna Nowak-Lodowska.
Podczas spotkania rozmawiano m.in. o profilaktyce FAS, konieczności pogłębiania wiedzy na temat skutków picia alkoholu w ciąży, diagnostyce FAS oraz spektrum alkoholowych uszkodzeń płodu oraz terapii i wsparciu dzieci i młodzieży ze zdiagnozowanym FAS i FASD, a także ich rodzin. Specjaliści odpowiadali także na wiele pytań, które padły ze strony uczestników konferencji.