Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Modernizacja ciepłowni – spotkanie w MDK
Featured

Modernizacja ciepłowni – spotkanie w MDK

Spotkanie mieszkańców z ekspertami w sprawie Modernizacji Zakładu Ciepłowniczego w Radomsku, w tym budowy Instalacji Termicznego Przekształcenia Odpadów, odbyło się w czwartek 26 września. 

Minimalizacja składowania odpadów na wysypisku, niższe rachunki za miejskie ciepło i odbiór odpadów, ograniczenie szkodliwych emisji pyłów i związków chemicznych w porównaniu do istniejącej kotłowni węglowej to główne cele modernizacji miejskiej ciepłowni. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. pozyskało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska promesy na dofinansowanie tych inwestycji. Dzięki nim zostałby wprowadzony tzw. miks energetyczny poprzez poprzez ograniczenie mocy istniejącej kotłowni węglowej, wykonanie 4 kotłów olejowo-gazowych i kotła na biomasę, wreszcie budowie elektrociepłowni ITPO.

Ta ostatnia inwestycja budzi niepokój części mieszkańców, dlatego Miasto Radomsko i PGK zorganizowały kolejne spotkanie konsultacyjne. W sali widowiskowej MDK zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Prezentacje i dyskusja trwały ponad 3 i pól godziny.

- Jesteśmy przed olbrzymią szansą pozyskania środków, które pozwolą zdywersyfikować źródła ciepła. Te projekty są bardzo dobrze przemyślane i przeanalizowane, a przede wszystkim bezpieczne – zapewniał prezes PGK Zbigniew Rybczyński.

O istniejących już w Polsce i za granicą ITPO oraz konieczności ich budowania mówili zaproszeni eksperci: prof. dr hab. inż. Agnieszka Generowicz - Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej, prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński - dziekan Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej, Mariusz Kosidło i Sławomir Pustelnik - SAVONA PROJECT Sp. z o.o., Rafał Woskowicz - Park Naukowo Technologicznego Akademii Śląskiej, Janusz Bauerek - członek Konsorcjum Naukowego Akademii Śląskiej, Piotr Kurek – rzecznik prasowy ProNatura Sp. z o.o. w Bydgoszczy. Z powodów osobistych nie przyjechał Paweł Głuszyński z Towarzystwa na rzecz Ziemi.

Eksperci odpowiadali też na wątpliwości mieszkańców.

Prezydent Radomska Jarosław Ferenc, podkreślił jak ważny jest głos mieszkańców, żałował jednak że mimo szerokiej reklamy konsultacji, nie było wysokiej frekwencji.

- Nam zależy na tym, żeby Radomsko było stabilne pod względem ciepłowniczym i żeby źródła ciepła były zdywersyfikowane. Ale nic nie będzie budowane bez zgody mieszkańców. Chcemy rozmawiać z wszystkimi, którzy mają jeszcze wątpliwości. Zapraszam do Urzędu Miasta i PGK, gdzie przeszkoleni pracownicy mają wiedzę na temat instalacji i chętnie się nią podzielą – mówił. Jednocześnie poinformował o możliwości zorganizowania wyjazdu do istniejących elektrociepłowni ITPO. Zainteresowani mogą się zgłaszać do Urzędu Miasta i PGK.

Zapis dźwiękowy spotkania