Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Featured

“Dziecko w troskach nie utonie, gdy wokół są pomocne dłonie”

Każdego roku od 1 do 19 listopada realizowana jest światowa kampania - 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży, zwana „Kampanią Pomarańczowej Wstążki”.

Autorem światowej kampanii jest fundacja Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy. W Polsce działanie takie koordynuje Fundacja po DRUGIE. Co roku przez pierwszych 19 dni listopada różne organizacje, instytucje, placówki pracujące z dziećmi i młodzieżą podejmują różnorodne działania informacyjne na rzecz edukacji dotyczącej profilaktyki przemocy i krzywdzenia dzieci i młodzieży.

pomaranczowa wstazka

Kampania jest prowadzona na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Przypominamy i uczymy się wówczas o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia. A do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje miłości i poczucia bezpieczeństwa . Potrzebuje kochać i być kochanym. To właśnie ta potrzeba bardzo często powoduje, że bierze ono na siebie odpowiedzialność za przemoc. Dzięki temu zmienia obraz swojego rodzica z okrutnego i niekochającego dorosłego na sprawiedliwie wymierzającego karę.

Dzieci nie mówią o doznawanej przemocy, nie zdradzają tajemnicy rodzinnej z różnych powodów. Po pierwsze dlatego, że się boją. Dziecko boi się rodzica stosującego przemoc, kary jaką za ewentualną zdradę sprawca mu zapowiedział. Ale boi się także tego, co może się wydarzyć po fakcie ujawnienia przemocy. Po drugie dziecko wstydzi się i dlatego milczy. Dopóki nie pójdzie do szkoły, nie zacznie odwiedzać swoich kolegów i koleżanek, często nie wie, że życie w innych domach wygląda inaczej - rodzice się szanują, z poważaniem i szczerą sympatią odnoszą się do siebie i swoich najbliższych. Do dziecka, które wzrasta w rodzinie przemocowej dociera wtedy, że jego rodzina odbiega od obrazu rodziny kolegi czy koleżanki. To często buduje izolację, dziecko unika więc sytuacji, w której ktoś mógłby przyjść do domu. Natomiast dorosłe osoby, które w dzieciństwie doświadczały przemocy, często o swoją tragiczną sytuację oskarżają nie sprawcę, lecz drugiego, biernego rodzica np. “od ojca/matki nie mogłam się spodziewać niczego dobrego, on/ona mnie krzywdził. Ale to ty powinnaś/powinieneś mnie przed nim/nią ochronić, a nic nie zrobiłaś/eś”.

Dlatego naszej lokalnej edycji przyświeca hasło “Dziecko w troskach nie utonie, gdy wokół są pomocne dłonie”. Mówimy więc o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie i wolności. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.

W tak ważnej kampanii nie może zabraknąć Miasta Radomska. Urząd Miasta w Radomsku wspólnie z innymi lokalnymi podmiotami m.in. Lokalnym Punktem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, Sądem Rejonowym, Prokuraturą Rejonową Komendą Powiatową Policji, Zespołem Kuratorskiej Służby Sądowej, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Zespołem Interdyscyplinarnym, Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, przypomina że przemocy należy zawsze mówić „STOP”.

O różnych aspektach przemocy oraz jej skutkach, a także o obowiązkach prawnych w celu jej zapobiegania, będziemy mówić podczas panelu dyskusyjnego, który odbędzie się  14 listopada w sali 104 Urzędu Miasta w Radomsku. Początek spotkania zaplanowany jest na godz. 12.00. Zapraszamy więc wszystkich, którym bliska jest troska o dobro dziecka.

O przemocy będą również “mówić” plakaty umieszczone w city-lightach na przystankach autobusowych na terenie miasta Radomska oraz slajd emitowany na telebimie przy Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Opublikowane plakaty to nagrodzone prace w ramach konkursu pn. „PEŁNĄ MOCĄ WALCZYMY Z PRZEMOCĄ” realizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku.

Nie pozwólmy na krzywdzenie dzieci i młodzieży nie tylko przez 19 dni Kampanii, ale każdego dnia dbajmy o miłość wobec tych, którzy są naszą przyszłością.