19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży
Z pewnością każdy z nas spotkał się z informacją o przemocy domowej, o jakiejś bliskiej relacji osób, w której jedna strona dominuje, osacza a druga jest słabsza, wycofana. Jest to relacja, w której ktoś bliski działając umyślnie i wykorzystując przy tym swoją przewagę (np. siły), narusza prawa i dobra osobiste innego członka rodziny, a także powoduje, że osoba ta cierpi i ponosi jakieś szkody.
O tym czym jest przemoc domowa, jakie są rodzaje przemocy, jak rozpoznawać przemoc i jakie są jej konsekwencje wie większość dorosłych. Warto przypomnieć, że w naszym mieście jest taka grupa ludzi, specjalistów z różnych dziedzin, zajmująca się rozwiązywaniem konkretnych problemów przemocy domowej – jest to Zespół Interdyscyplinarny powołany przez Prezydenta Miasta Radomska. Grupa ta wykorzystuje zasoby będące w dyspozycji każdego z członków zespołu, by zatrzymać przemoc domową – są to uprawnienia i możliwości leżące w kompetencjach pracowników pomocy społecznej, policji, oświaty, służby zdrowia, sądu, prokuratury, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, stowarzyszeń. Zespół Interdyscyplinarny rozpoznaje każde zgłoszenie dotyczące podejrzenia występowania przemocy domowej. Dlatego też tak ważne jest reagowanie na zdarzenia, które w naszym przekonaniu mogą nosić znamiona przemocy.
Gdy przemoc dotyka osobę dorosłą a w rodzinie jest też dziecko, to dziecko wówczas zawsze będzie krzywdzone. Należy o tym pamiętać, że jeżeli jest ono świadkiem przemocy, dotknięte jest też tą przemocą. Jest też przemoc wymierzona bezpośrednio w dzieci. Wówczas to dorośli członkowie rodzin są sprawcami tej przemocy– matka, ojciec, partner lub partnerka rodzica, dorosły brat, dziadek. Ale przecież często dzieci nie żyją same ze swoimi oprawcami, w rodzinach są też inni dorośli: drugi rodzic, ciotka, kuzyn. Są dziadkowie, którzy mieszkają razem lub osobno, wujostwo. Pamiętajmy, że dzieci nie mieszkają na pustyni. Mają też sąsiadów. Dziecko uczęszcza do przedszkola, szkoły, jest pacjentem w przychodni lekarskiej. Więc, gdy przemoc dotyka dziecko, a sprawca jest tuż obok, nie dzieje się to w próżni. Wokół jest tylu dorosłych. I właśnie ci dorośli, ich uważność, wrażliwość i umiejętność zrozumienia tego, co czuje dziecko, staje się nadzieją. Ta nadzieja to właściwa reakcja dorosłych w przypadku, kiedy zagrożone jest bezpieczeństwo młodego człowieka. Ci dorośli tworzą świat dziecka, świat który powinien ich chronić a jeśli się coś wydarzy – reagować. Nie zawsze jednak tak się dzieje.
I tu rodzi się pytanie – jakie Ty emocje odczuwasz, gdy podejrzewasz, że dziecku dzieje się krzywda i czy przekuwasz te emocje na działania? Na jakie działania? I czy zdarzyło Ci się zareagować na przemoc wobec dziecka? A może coś Cię powstrzymało przed reakcją? Jesteśmy dorośli, potrafimy rozpoznać sytuację krzywdzenia, umiemy się komunikować, szukać informacji. To wystarczy, aby stanąć w obronie dziecka! Umiejętność rozumienia mechanizmów przemocy, a przede wszystkim uważności na to co czują osoby doświadczające przemocy daje szansę na zatrzymanie przemocy. Nie trzeba posiadać do tego specjalnego dyplomu, certyfikatu wystarczy tylko lub aż – empatia, rozumienie i czytanie emocji drugiego człowieka.
Bez rozumienia emocji nie da się też na co dzień pracować w osobami doświadczającymi przemocy i ze sprawcami. Nie znaczy to, że czasem w pracy „pomagaczy” nie ma złości, zwątpienia, braku efektów zmian w rodzinach, poczucia straconego czasu, strachu przed utratą bezpieczeństwa osób dotkniętych przemocą a w szczególności dzieci. Dlatego tym bardziej zrozumienie mechanizmów przemocy u osób zajmujących się tymi problemami jest niezbędne, by pomimo trudności nadal skutecznie pracować w tym obszarze.
Pamiętajmy!
Dziecko w doświadczaniu przemocy ciągle żyje w poczuciu, że jest samo i nikt mu nie pomoże!
Ty zawsze możesz to przerwać zgłaszając podejrzenie przemocy, chociażby anonimowo!
Zespół Interdyscyplinarny czyli przedstawiciele m.in. pomocy społecznej, policji, prokuratury, sądu, służby zdrowia rozpoznają każde zgłoszenie!
14 listopada 2023r. zapraszamy na spotkanie dotyczące problematyki przemocy wobec dzieci i młodzieży. Początek spotkania godz. 12.00, sala 104 w siedzibie Urzędu Miasta Radomska.
Zespół Interdyscyplinarny do spraw przeciwdziałania
przemocy domowej na terenie Miasta Radomska
ul. Sadowa 5
97-500 Radomsko
adres do korespondencji:
ul. Kościuszki 12 a
97-500 Radomsko
tel. 724464691
Opracowała: Aleksandra Stanowska