Jeszcze do 19 listopada trwa kampania „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”, ale nie oznacza, że po tych dniach zapominamy o problemie przemocy. Zawsze kiedy widzimy, słyszymy, jesteśmy świadkiem zdarzenia gdzie występuje przemoc, mamy obowiązek reagować.
Celem działań w ramach prowadzonej kampanii jest przede wszystkim prowadzenie profilaktyki i edukacji społecznej w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Zmiana społecznych stereotypów i konfrontacja z błędnymi przekonaniami normatywnymi, a także wzmacnianie asertywności i świadomości czym jest przemoc to nadrzędny cel, do którego niestrudzenie należy dążyć.
W tym aspekcie można też zrozumieć jak trudna jest praca pracowników socjalnych, którzy każdego dnia swojej pracy muszą być wyjątkowo wrażliwi na wszelkie niepokojące sygnały czy dziecku nie dzieje się krzywda.
Pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku szczególny nacisk kładą na ochronę i pomoc dziecku w rodzinie, szczególnie w rodzinach zagrożonych alkoholizmem i przemocą. Służą temu działania pracowników socjalnych realizujących rozszerzoną pracę socjalną oraz działania asystentów rodziny.
W przypadku uzyskania informacji lub stwierdzenia przez pracownika socjalnego bądź asystenta rodziny faktu przemocy wobec dziecka pracownik może wdrożyć procedurę odebrania dziecka zgodnie z przepisem Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zasada, że decyzja o odebraniu dziecka w związku z zagrożeniem jego życia i zdrowia musi być podjęta jednocześnie przez przedstawicieli Ośrodka, Policji i Pogotowia zabezpiecza rodzinę oraz dziecko przed podjęciem pochopnej i niewłaściwej decyzji. Rodzice (opiekunowie prawni/faktyczni) mają prawo skontrolować działania pracownika socjalnego i przysługuje im prawo złożenia zażalenia do sądu rodzinnego i opiekuńczego.
W związku z tym, że informacje o możliwości skrzywdzenia dziecka w rodzinie bardzo często docierają do pracownika w godzinach popołudniowych, bądź w dni wolne od pracy, wiele lat temu został wdrożony w MOPS autorski projekt Dyżur „Pod telefonem”. Celem programu jest zabezpieczenie interwencji w przypadku przemocy wobec dzieci w czasie, w którym Ośrodek nie pracuje. Dyżury pełnione są od poniedziałku do piątku w godzinach od 15.30 do 20.00 oraz w soboty, niedziele, dni wolne od pracy i święta w godzinach od 7.30 do 20.00 przez pracownika socjalnego. Dyżury interwencyjne pozwalają na szybką reakcję pracowników socjalnych w przypadku informacji, że dobro dziecka w rodzinie jest zagrożone.
To jest ważny numer telefonu 724 464 691.
Oprócz działań interwencyjnych w MOPS realizowane są również autorskie projekty profilaktyczne, które uczą kompetencji opiekuńczo-wychowawczych.
Pamiętajmy!
Dziecko w doświadczaniu przemocy ciągle żyje w poczuciu, że jest samo i nikt mu nie pomoże!
Ty zawsze możesz to przerwać zgłaszając podejrzenie przemocy, chociażby anonimowo!
Miasto Radomsko serdecznie dziękuje za zaangażowanie w kampanię „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” szczególnie Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Radomsku, Lokalnemu Ośrodkowi Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, młodzieży I LO w Radomsku, wykładowcom oraz wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym nasze działania mogły się odbyć.