Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Informacja ws. budowy kanalizacji sanitarnej na ul. Narutowicza
Featured

Informacja ws. budowy kanalizacji sanitarnej na ul. Narutowicza

Trwa przebudowa ul. Narutowicza oraz budowa kanalizacji sanitarnej. Zgodnie z dokumentacją projektową, która była dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej przy okazji ogłaszania przetargów, budowa kanalizacji nie obejmuje fragmentu między ul. Orzeszkowej i Spokojnej oraz częściowo na odcinku między ul. Przybyszewskiego i ronda Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wynika to ze względów technologicznych i terminu realizacji inwestycji.

 

W czasie, gdy był wykonywany projekt budowy kanalizacji sanitarnej przy ul. Narutowicza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad powołując się na ówczesne przepisy nie wyraziła zgody na umieszczenie sieci kanalizacji w pasie drogowym. Na odcinku od ul. Orzeszkowej do ul. Spokojnej nie było możliwości wejścia w prywatne działki ani pobocze czy chodnik, ponieważ nie pozwalało na to zagęszczenie uzbrojenia w inne media i bliskość budynków. Sytuacja ta uniemożliwiała zaprojektowania kanalizacji sanitarnej na tym odcinku w pierwotnym projekcie.
Obecnie przepisy uległy zmianie i istnieje potencjalna możliwość umieszczenia kanalizacji sanitarnej w jezdni (w przypadku, gdy nie ma możliwości posadowienia kanalizacji w poboczu lub działkach prywatnych, a taka sytuacja tu występuje).

Natomiast jeśli chodzi o 5 posesji od strony ronda Ofiar Zbrodni Katyńskiej, to projekt przewiduje poprowadzenie kanalizacji mniej więcej do połowy odcinka, między ul. Przybyszewskiego a rondem. Niestety układ terenu nie pozwalał na dalsze poprowadzenie kanalizacji w sposób grawitacyjny. Zachodzi konieczność zaprojektowania na tym fragmencie kanalizacji grawitacyjnej i tłocznej oraz przepompowni ścieków, a także pozyskania gruntu pod przepompownię ścieków. Ze względu na porozumienie z GDDKiA dotyczące wspólnych robót na odcinku od ulicy Witosa do ronda w konkretnym terminie nie było już możliwości ujęcia tego odcinka w pierwotnym projekcie. Uzyskanie potrzebnych zgód i wykonanie niezbędnej dokumentacji mogłoby wstrzymać wykonanie kanalizacji sanitarnej na wcześniejszych odcinkach. Należy również podkreślić, że proces projektowania i zatwierdzenia projektu obecnie wykonywanych odcinków był niezwykle skomplikowany i wykonywany pod presją czasu, ponieważ prace wymagały skoordynowania z terminem realizacji inwestycji wykonywanej przez GDDKiA. To, że udało się to zrobić jest niemałym sukcesem.

Miasto i PGK Sp z o. o. będą dążyć do jak najszybszego wykonania kanalizacji sanitarnej dla obu brakujących odcinków przy ul. Narutowicza.