W II Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla uczniów szkół podstawowych pt. „Jadwiga – Król” w przedziale wiekowym 11-15 lat uczennica kl. 6a Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 - Laura Roszkowska - zajęła I. miejsce.
Laurę do konkursu zgłosiła p. Joanna Marczak-Burzyńska, nauczyciel historii.
Nagrody zostały wręczone 6 czerwca 2024 r. w Katedrze Wawelskiej w Krakowie podczas XVIII Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół świętej Jadwigi Królowej przez konsula generalnego Węgier dra Tibora Gerencséra, a odebrała je Laura osobiście w towarzystwie dyrektor szkoły p. Izabeli Iwanowicz i wych. p. Agnieszki Szwedzik.
Organizatorami konkursu plastycznego "Królowa Jadwiga" są:
- Parafia Archikatedralna p.w. Świętego Stanisława BM i Świętego Wacława M.,
- Konsulat Generalny Węgier w Krakowie,
- Zarząd Ogólnopolskiej Rodziny Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej.
Wyprawa na Wawel pozwoliła uczestniczyć w wyjątkowych obchodach 650-lecia urodzin św. Jadwigi Królowej, które odbywają się w Krakowie.
Rano w Katedrze Wawelskiej delegacja wzięła udział w nabożeństwie nowenny ku czci św. Jadwigi Królowej. To duchowe spotkanie zorganizowały Siostry Jadwiżanki, które od lat pielęgnują kult św. Jadwigi, patronki Polski i Litwy.
Następnie przy ołtarzu głównym katedry odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom w dwóch konkursach - wiedzy i plastycznym.
Po części oficjalnej wspólnie z uczestnikami XVIII Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Jadwiżańskich została odmówiona litania do św. Jadwigi i złożone kwiaty przy relikwiach Patronki.
Dalsza część uroczystości odbyła się w ogrodzie Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Krakowie, naprzeciwko Wawelu.
Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników było bezpłatne zwiedzanie Katedry Wawelskiej wraz z grobami królewskimi oraz Muzeum Katedralnego.
Katedra na Wawelu pełni szczególną rolę w historii państwa polskiego. Począwszy od Władysława Łokietka w Katedrze na Wawelu koronowali się wszyscy polscy królowie, z wyjątkiem Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Datą przełomową była odprawiona 20 stycznia 1320 roku uroczystość koronacji Władysława Łokietka, który zjednoczył rozbite ziemie polskie. Odtąd przed ołtarzem głównym Katedry Wawelskiej dokonywały się najważniejsze ceremonie państwowe: koronacje, śluby, chrzty i pogrzeby królewskie.
Początkowo królów chowano w komorach grobowych znajdujących się pod posadzką. Pierwszym, który spoczął na Wawelu był król Władysław Łokietek. Począwszy od króla Kazimierza Jagiellończyka ustalił się zwyczaj grzebania królów w osobnych kaplicach dobudowanych do Katedry - które po kolei zwiedziliśmy, nie zapominając o pomniku oraz relikwiarzu św. Jadwigi.
Z kolei w Muzeum Katedralnym im. Jana Pawła II obejrzeliśmy obiekty związane z Katedrą Wawelską, m.in. regalia w Sali Królewskiej, np. włócznię św. Maurycego z X wieku (podarowaną Bolesławowi Chrobremu przez cesarza Ottona III podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego) czy płaszcz koronacyjny Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1764 r., Sale Skarbca Katedralnego oraz Salę Papieską, zawierającą pamiątki związane z Janem Pawłem II.
Święta Jadwiga Królowa to postać, która zasłynęła nie tylko jako władczyni, ale również jako osoba głęboko religijna i zaangażowana w sprawy społeczne. Jej działalność charytatywna i troska o edukację były fundamentem, na którym opierały się jej rządy. Dlatego też dzisiejsza uroczystość na Wawelu była nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale również do refleksji nad jej wartościami i ich znaczeniem we współczesnym świecie.